Arakan'da katliam bilinmezliği

Arakan'da katliam bilinmezliği
Arakan'da katliam bilinmezliği
Myanmar'ın Arakan eyaletinde Rakhine Budistleri ile Rohingya Müslümanları arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda kişinin öldüğü bilinmesine rağmen ölü sayısı hakkında kesin bilgi alınamıyor.

Türkiye 'nin Myanmar'daki Büyükelçisi Murat Yavuz Ateş, Myanmar'daki resmi yayın organı "New Light of Myanmar"a göre Rakhine Budistleri ile Rohingya Müslümanları arasında çıkan olaylarda 67 ölü, 95 yaralı olduğunu, 2818 ev yandığını ve 18 ibadethanenin tahrip olduğunu belirtti.

"Hayatını kaybedenlerden ne kadarı Müslüman ne kadarı Budist bilmiyoruz" diyen Ateş, 4 kasabada olaylar çıktığını kaydetti.

Bölgede daha önce çıkan olaylarda birçok yanlış bilgilendirme olduğunu hatırlatan Ateş, kaç kişinin evlerini terk ederek kaçtığı konusunda da net bilgi sahibi olmadıklarını belirterek, binlerce kişinin evsiz kaldığının tahmin edildiğini ifade etti.

BÜYÜKELÇİ ATEŞ ARAKAN'A GİDİYOR
Myanmar hükümetinin dün yaptığı resmi açıklamada 12 kişinin öldüğü bilgisinin verildiğini hatırlatan Ateş, kendisinin de Arakan bölgesine gitmek üzere olduğunu söyledi.

Ateş, Arakan'da Kızılay yetkilileriyle birlikte bölgedeki kampları ziyaret edeceğini kaydetti.

Arakan'da yardım konusunda konuyla ilgili Myanmarlı Bakan ile bir araya geleceğini ifade eden Büyükelçi Ateş, "Bölgede hem Müslümanların hem de Budistlerin yaşadığı mülteci kamplarını ziyaret edeceğiz" dedi.

Ancak Ateş, olayların yaşandığı bölgeye değil, sığınmacıların yaşadığı kamplara gidecekleri bilgisini paylaştı.

İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİ ENDİŞELİ
Merkezi New York'taki İnsan Hakları İzleme (HRW) örgütü de, Myanmar hükümetine ülkenin batısındaki Arakan eyaletinde Rakhine Budistleri'nin "korkunç saldırılarına maruz kalan Rohingya Müslümanlarının güvenliğini sağlamak için acil önlem alması" çağrısında bulunarak, durumun kötüleşmesinden endişe duyulduğunu vurgulamıştı.

Örgüt, Rakhine Budistlerinin Myanmar'a ait olmadıkları gerekçesiyle saldırdığı Rohingya Müslümanlarının tekneleri ile denize açılarak eyalet başkenti Sittwe'ye doğru kaçtığını belirtiyor.

Arakan eyaletinde devam eden etnik çatışmaların yol açtığı tahribatı gösteren uydu görüntüleri yayınlayan örgüt, sadece Kyaukpyu kentindeki 35 dönümlük bir alanda 24 saat içinde 633 ev ile 178 tekne-evin ateşe verildiğine işaret ediyor.

İnsan Hakları İzleme örgütü, katliamdan kaçan görgü tanıklarının ifadelerine dayanarak ölü sayısının Myanmar hükümetinin açıkladığından çok daha fazla olmasından endişe duyduğunu belirtiyor.

Myanmar'da geçen hafta 4 kentte başlayan ve Min Bya ile Mrauk Oo kentlerine de sıçrayan çatışmaların ardından geceleri sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Son çatışmalara neyin yol açtığı ise henüz kesinlik kazanmadı. Rakhine Budistleri ile Rohingya Müslümanları, şiddet olayları için birbirini suçluyor.

Myanmar'ın diğer kesimlerinde yaşayan Müslümanlar, şiddet olayları nedeniyle Kurban Bayramı kutlamalarını iptal etmiş bulunuyor. (aa)