Arakanlı Müslümanların dramı sürüyor: 10 ölü

Arakanlı Müslümanların dramı sürüyor: 10 ölü
Arakanlı Müslümanların dramı sürüyor: 10 ölü
Myanmar'dan kaçan ama hiçbir ülke kendilerini kabul etmediği için bir haftadır Tayland yakınlarındaki Andaman Denizi'nin ortasında yaşam mücadelesi veren 350 Arakanlı Müslüman hayata tutunmakta zorlanıyor. Teknedeki Arakanlılardan 10'unun açlık ve susuzluğa daha fazla dayanamayarak öldüğü haberi ulaştı. 

RADİKAL -  Avrupa Birliği, Libya’dan yola çıkıp Avrupa’ya ulaşmaya çalışan kaçak göçmen sorunu nasıl çözeceğini bulmaya çalışırken, dünyanın öbür ucunda da bir insanlık trajedisinin başoyuncuları olan ve komşu ülkelerin pinpon topu gibi birbirine paslamaya çalıştığı 350 Arakanlı Müslümandan kötü haber geldi.

Vatandaş kabul edilmedikleri Myanmar’dan kaçan, ama geçen hafta  Arakan Project isimli sivil toplum kuruluşuna ulaşıp denizin ortasında terk edildiklerini söyleyen Arakanlılardan 10’u hayatını kaybetti. Bazılarının ise susuzluklarını gidermek için kendi idrarlarını içmeye başladıkları bildirildi.

TAYLAND ÜZERİNDEN MALEZYA'YA GİTMEYE ÇALIŞIYORLAR

Tayland'a çıkmaları engellenen göçmenler, yaptıkları açıklamada mürettebatın kendilerini terk ettiğini ve teknenin motorunu çalışmaz hale getirdiklerini kaydetti. Budistlerin çoğunlukta olduğu Myanmar'da baskı altında olan Arakan (Rohingya) Müslümanları, genelde Tayland üzerinden Malezya'ya göç etmeye çalışıyor.

Ancak son zamanlarda göçmen akınına karşı alınan önlemlerden sonra Endonezya, Tayland ve Malezya tekneleri geri çevirmeye başladı. Tayland ve Malezya açıklarındaki teknelerde halen binlerce kaçak göçmenin mahsur kaldığına inanılıyor. Uluslararası Göç Örgütü, bölgedeki teknelerde yaklaşık 8 bin kaçak göçmenin mahsur kaldığına inanıldığını açıklamıştı. Arakanlı Müslümanlar, vatandaş olarak tanınmadıkları Myanmar'a dönemiyor.  İnsan hakları örgütleri, Güney Asya hükümetlerini çaresiz mültecilerin hayatı ile “masa tenisi oynamakla” suçluyor.

KENDİ İDRARLARINI İÇİYORLAR

Tayland'ın güney kıyısı açıklarındaki balıkçı teknesinin yanından geçen BBC muhabiri Jonathan Head tanık olduklarını şöyle anlattı: "Büyük bir çaresizlik var. İnsanlar bizden yiyecek ve su dilendi. Teknede birçok kadın ve çocuk da var. Bazılarının şişelerden kendi idrarlarını içtiğini gördük".

Teknelerde Arakanlıların yanı sıra Bangladeş'ten de göçmenler bulunuyor.

YEMEKLERİ ALABİLMEK İÇİN SUYA ATLADILAR

Tayland Ordusundan Tümgeneral Puttichat Akhachan, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Ülkeye girmelerine izin vermedik ama insan hakları yükümlülüklerine göre onlara su ve yiyecek verdik” dedi. Amiral Somchai NaBangchang, mültecilerin “Tayland değil Malezya ya da Endonezya’ya gitmek istediklerini, bu nedenle onları almadıklarını” öne sürdü. Amiral, “Tekneyi arkasından ittirmiş değiliz” dedi.

Olay yerindeki AFP muhabirinin aktardığına göre, Tayland ordusu yiyecek paketleri atarken, mülteciler paketleri alabilmek için kendilerini suya attı. Bir mülteci, paketi açmak için tekneye geri çıkmayı bile beklemezken, çiğ noodle’ı parçalayarak suyun içinde yedi. Dört çocuğu ile Malezya’ya ulaşmak istediğini söyleyen Sacide (27) adlı bir kadın, “Bir haftadır hiçbir şey yemedik, uyuyacak yer bile yok, çocuklarım hasta” diye konuştu. Taylandlı yetkililer, teknenin motorunu onarıp, mültecilerin yolculuklarına devam etmesini sağladıklarını aktardı.

'İSTENMEDİKLERİ MESAJINI GÖNDERİYORUZ'

Tekne bir gün sonra Malezya’ya ulaşmayı başarsa da yetkililer tarafından geri çevrildi. AFP’ye konuşan bir yetkili, “Dün gece, bir tekneyi Malezya karasularına girdikten sonra geri ittik. Bir başka teknenin de Malezya sularına girmesini engelledik” dedi. 45 bini Arakanlı Müslüman olan 150 bin mülteciye evsahipliği yapan Malezya’nın İçişleri Bakan Yardımcısı Wan Junaidi Jaafar, 1000 mülteciyi ülkeye kabul etmelerinden sadece bir gün sonra 500 mülteciyi daha taşıyan bir geminin geldiğini belirterek, “Ne yapmamızı bekliyorlar? Yasadışı şekilde sınırımıza giren insanlara çok iyi davrandık. Onlara insanca davrandık ama bu şekilde kıyılarımıza akın edemezler. Artık onlara burada istenmedikleri mesajını göndermemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

'DÜNYA YARGILAYACAK'

“İnsani kriz” uyarısı yapan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne göre 2015’in ilk dört ayında Myanmar’dan 25 bin mülteci insan kaçakçılarının teknelerine bindi. İnsan Hakları Gözlemevi ise Tayland, Malezya ve Endonezya hükümetlerine “Dünya bu hükümetleri çaresiz haldeki erkek, kadın ve çocuklara nasıl davrandıklarına göre yargılayacak” diye seslendi.

Budistlerin çoğunlukta olduğu Myanmar’da Arakanlı Müslümanlar vatandaş sayılmıyor, Ordu ve Budist çetelerin baskısı altında kalan 1.3 milyon Rohingyalı, BM’ye göre, ‘dünyanın en fazla baskıya uğrayan azınlıklarından’.