Arakanlılar için 'Türk işi' propaganda

Arakanlılar için 'Türk işi' propaganda
Arakanlılar için 'Türk işi' propaganda

Çin depreminin kurbanları ve Tibetli Budist in protesto fotoğrafı Arakanlıların katledildiğine dair görüntüler olarak internette dolaştırıldı.

Türkler Myanmar'daki katliama 2 ay gecikmeli uyandı. Katliamı duyurmak için başka olaylara ait fotoğraflar kullanılması kampanyaya gölge düşürdü.

İSTANBUL - Myanmar’ın batısındaki Arakan bölgesinde Budistler ve Müslümanlar arasında mayıs sonunda yaşanan çatışmaların üzerinden bu kadar süre geçtikten sonra sosyal medya ve internet sitelerinde sahte ve alakasız görüntüler eşliğinde ‘Arakan’da Müslümanlar katlediliyor’ diye kampanya başlatılması tartışma yarattı. Özellikle İslamcı sitelerde ve sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların eski tarihlerde farklı ülkelerdeki olaylarla bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Mesela Facebook’ta paylaşılan ve çıplak cesetlerin yanında Budsit rahipleri gösteren fotoğrafın altında ‘Budistler öldürdükleri Müslümanları yakmaya hazırlanıyor’ yazısı yer alıyor. Ancak fotoğraf aslında 2010’da Çin’de yaşanan depremde ölenleri kendi dini inançlarına uygun olarak yakmaya hazırlanan Tibetli Budistlere ait. Sosyal medyada kullanılan bir başka fotoğrafta ise bir sahilde yere dizilmiş kişilerin katledilen Müslümanlara ait olduğu öne sürülüyor. Bu fotoğraf 2004’te hükümetler çatıştıktan sonra tutuklanan Taylandlıları gösteren Reuters imzalı bir fotoğraf. Budistler tarafından yakılan bir Müslüman diye sunulan bir fotoğraf ise Çin lideri Hu Cintao’nun Hindistan ziyareti sırasında kendini yakan Tibetli Budist’e ait. 

AA’dan 5 dilde yayın
Myanmar’da Müslümanlara yönelik katliam iddiaları sosyal medyada da en çok tartışılan konulardan biri oldu. Twitter’dan ‘#StopKillingBurmeseMuslim’ adıyla başlatılan kampanya büyük ilgi gördü. Türkiye ’de de yüz binlerce kişi aynı saatlerde ‘#ARAKANdiyeBiryerVar’ etiketini kullanarak Myanmar’daki Müslümanlara yönelik şiddeti protesto etti. Anadolu Ajansı da Arakan Müslümanlarının Myanmar’da şiddete maruz kaldığını ve katliama uğradığını 5 ayrı dilde gerçekleştirdiği haber yayını ile tüm dünyaya duyurdu. Myanmar’daki gelişmeler Anadolu Ajansı’nın Türkçe, İngilizce, Arapça, Rusça ve Boşnakça web sitelerinde manşette yer aldı. İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da, Müslümanlara yönelik şiddetin önlenmesi için uluslararası baskı yapacaklarını açıkladı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ise Twitter’daki açıklamasında “Burma hükümetine Türkiye’nin güçlü mesajı iletildi. Saldırılar durdu” diye yazdı. Uluslararası Af Örgütü, Myanmar’da güvenlik güçleri ve Rakhine Budistleri’nin Arakan Müslümanlarına uyguladığı şiddeti kınadı. Örgüt toplumsal şiddetin ve güvenlik güçlerinin karıştığı ihlallerin arttığını not etti. Myanmar hükümeti ise suçlamaları reddedip durumun sakin olduğunu kaydetti.

Myanmar’da ne olmuştu?
Myanmar’da 28 Mayıs’ta bir Budist kadının tecavüze uğrayıp öldürülmesi sonrası olaydan Müslümanlar sorumlu tutulmuştu. Çatışmalar sürerken 3 Haziran’da 10 Müslümanın linç edilmesi tansiyonu arttırmış, hükümet 10 Haziran’da olağanüstü hal ilan etmişti. Resmi rakamlara gore çatışmalarda en az 78 kişi öldü, çok sayıda ev yakıldı. Şiddetten kaçan binlerce Müslüman Bangladeş tarafından kabul edilmedi. Sayıları 3 milyonu bulan Myanmar’daki Arakan Müslümanları, BM tarafından dünyanın en çok şiddet gören azınlıkları arasında gösteriliyor. (RADİKAL)


  http://www.radikal.com.tr/1094968109496818

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yalana gerek yok. - Su Cemre Sim

  Asıl yangın benim ülkemde.Güneydoğu'da ölenler insan değil mi?Neden hep birlikte;'' Her türlü teröre hayır.'' demiyoruz?Neden aç,susuz, eğitimsiz çocuklarımıza çağdaş eğitim olanakları yaratmadan oturuyoruz?Halkın dikkatini çekmek için Çin'e gidip ölmemiz mi gerekir?

  BENİM ZULMÜM SENİN ZULMÜN ONLARIN ZULMÜ! - alaf34

  BU DEVLET HÜKÜMET BAŞBAKAN VE CEMAATİ maalesef bu ülkede o kadar kötü şeyler yaptı ki ve son olarak uluderede, mardin cezaevinde yanan mahkumların olayında o kadar zalimce bir tutum sergilediler ki, dünyanın diğer taraflarındaki zulümleri artık umursayamıyorum, dikkat kesilemiyorum, bu ülkenin ikiyüzlü dindarları resmen vicdanları zehirledi..

  Ölen masum insanlar müslümansa daha çok mu üzülüyorsunuz? - şirinsan

  Bir yerde katledilen insalar varsa ve bu büyük kitleler tarafından küçük azınlıklara karşı yapılıyorsa.. Mağdur durumdaki insanların müslüman olması ya da olmaması neyi değiştirir? Elinizden gelen herhangi bir şey var ve siz bunu yapıp yapmamaya bu insanların dinine ya da milliyetine göre karar veriyorsanız siz de katilamın bir parçası sayılırsınız!

  RAYINDAN ÇIKMIŞ İSLAM! - zebda

  yahu bu müslümanların olduğu her yerde bir arıza var....nerede müslüman bir halk var orada savaş, şiddet. hindusu, budisti,ateisti, hristiyanı ve musevisi hepsi nefret ediyor islamdan.çunku devamlı şiddet devamlı huzursuzluk yaratıyorlar.Kendi içlerinde bile anlaşamıyorlar.Dunyada bu kadar tepki gören başka bir din yok!..islam rayından cıkmış!

  neye - nevzenhan

  el atsa suyunu cikaran zihniyetin varacagi nokta budur..velevki goruntuler, forograflar sahte olsun, katliam gercek diyor yorumcu ama dusunmuyor ki millet o goruntudeki yalanla, kafasina kazinan yanlis bilgiyle dunyaya bakmaya devem edecek.. propaganda yapicak, kamuoyu olusturacaksaniz su iside dogru duzgun yapin, yalana basvurmadan..gecmiste dini hurafeler vardi simdi internet dunyasinda oldugumuz icin internet hurafeleri var..elinin altinda bir dunya internet var ama o goruntulerin baska yerlerden kolaj olup sozum ona kamuoyu olusturmak amaciyla ama aslinda direk yalan propagandaya hizmet edip, baskalarinida kendine guldurmeye isi gotureceginin farkinda degiller bunu yapanlar..aradan 5 yil gecti ama hala "bu masada 32 kral, 65 cumhurbaskani oturuyor" gibi bir yalani facebookda haftada bir paylasan bir arkadasiniz mutlaka karsiniza cikiyor..

  İHH dediğimiz... - kenlo

  Hatta biraz daha ileri gidebiliriz İHH yi tanımak konusunda. Bu derneğin dikkatini çekebilmek için müslüman olmak bile yetmez. Filistindeki Hamaslı kardeşlerine gösterdikleri empatinin ve tepkinin onda birini Türkiye'de onyıllardır Kürtlere yapılanlara göstermiş olsalar, samimiyetlerine, insaniyetlerine ve "barış" tan yana olduklarına inanmak mümkün olabilirdi.

  Sağlıklı bilgi ve İHH mı? Şaka mı bu? - kenlo

  İHH sağlıklı bilgi alınacak bir kurum değil, radikal islam, cihad ve islami terörün baş aktörlerindendir. Onlara göre insanın değil sadece müslümanların hakları vardır. İnsanların acı çekmesi değil sadece müslümanların acı çekmesi dikkate değerdir.