Arap Baharı Fransa'ya yaramış

Arap Baharı Fransa'ya yaramış
Arap Baharı Fransa'ya yaramış

Sarkozy ve Cameron (UGK) Başkanı Mustafa Abdülcelil ile birlikte

Fransa'nın 2011 yılındaki silah ihracatı bir önceki yıla oranla önemli artış gösterdi

PARİS - Savunma Bakanlığı'nın açıkladığı geçici rakamlara göre, silah ihracatı 2011 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 27 artış göstererek 6.5 milyar avroya çıktı. Fransa 'da silah ihracatı 2010'da 5.2 milyar avro, 2009 yılındaysa 8.16 milyar avro olarak gerçekleşmişti.

Fransa, dünya silah pazarında 4. büyük satıcı durumunda. Silah sanayi ülkede 50 bin doğrudan, 50 bin dolaylı istihdam sağlıyor.

Savunma Bakanlığı'ndan verilen bilgilere göre, Ulusal Savunma Sanayisi, 2011 yılında üretim ve araştırma için 10.7 milyar avro tutarında yatırım yaptı.(aa)

SARKOZY VE CAMERON APAR TOPAR LİBYA’YA GİTTİLER
Arap Baharı’nın Libya ayağında, ülkedeki muhaliflerin ülkedeki stratejik noktaları ele geçirmelerinin ardından, iç savaşın sonuçlanmasını beklemeden Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İngiltere Başbakanı David Cameron 15 Eylül tarihinde Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) ile görüşmek üzere Libya’ya gitmişlerdi.

Yine bu görüşmelerin ardından Libya’dan çıkartılan petrolün yüzde 35’inin Fransa’ya satılmasının anlaşmaya bağlandığı yönünde söylentiler çıkmıştı.(radikal.com.,tr)