'Arap Baharı' haritasında Türkiye'nin işi ne?

'Arap Baharı' haritasında Türkiye'nin işi ne?
'Arap Baharı' haritasında Türkiye'nin işi ne?
Fransız haber ajansı AFP'nin abonelerine servis ettiği "Arap Baharı'nın sonuçları" başlıklı infografikte Türkiye'nin de olması tartışma yarattı.

Radikal.com.tr - 2011'de Kuzey Afrika ve Ortadoğu 'daki halk ayaklanmalarını 7 farklı başlıkta ele alan araştırmaya Türkiye 'nin de dahil edilmesi tepki topladı. AFP'nin twitter hesabından da paylaşılan çalışma, özellikle sosyal medyada gecenin konusu oldu.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika genelinde 'Arap Baharı' sonuçlarını gösteren haritada; Tunus, Fas, Cezayir, Suriye ve Katar gibi ülkeler yer alıyor. Haritada tepki çeken bir başka ayrıntı ise İran. Bu ülkedeki protestoların 2009 yılında başladığına dikkat çeken twiter kullanıcıları, İran'daki isyanların Arap Baharı'yla ilgisi olmadığını ifade etti.

TWITTER'DA TARTIŞMA YARATTI

Birçok kullanıcı infografiğin paylaşıldığı tweet'e cevaben yazdıkları yorumlarda "Türkiye'nin neden bu listede olduğunu merak ediyorum", "Ya çok hesapçısınız ya da bölge hakkında hiç bilginiz yok ki Türkiye'yi bu listeye eklemişsiniz. Korkarım ikisi de söz konusu #lüzumsuz" gibi yorumlar yaptı.

İşte AFP'nin paylaştığı o harita: