'Arap Birliği Suriye'nin suçlarını gizliyor'

'Arap Birliği Suriye'nin suçlarını gizliyor'
'Arap Birliği Suriye'nin suçlarını gizliyor'
Suriyeli Müslüman Kardeşler Örgütü, gözlemcilerini Suriye'de tutma kararı almasının ardından Arap Birliği'ni Suriye rejiminin "suçlarını gizlemekle" eleştirdi.

LEFKOŞA - Örgüt sözcüsü Zuhair Salem bildirisinde, “gözlemci heyetinin, Suriye rejimine halkı öldürmek ve iradesini kırmak için daha fazla fırsat ve zaman vererek, rejimin işlediği suçları gizlemeye çalıştığının açık olduğunu” iddia etti.

Sözcü, Arap Birliği'nin “rejimin, aralarında yüzlerce çocuğun da bulunduğu binlerce Suriyelinin ölümündeki sorumluluğundan söz etmediğini” söyledi.

Sözcü Salem, Arap Birliği'nin sonuç bildirgesinde "katil ve kurbanın aynı konumda değerlendirildiği ve roketleri ve tankları ile birlikte resmi ölüm makinesiyle, kendini savunma amacını taşıyan kişisel faaliyetler arasında paralellik kurduğunu" söyledi.

Arap Birliği, Suriye'deki durumu incelemekle görevli gözlemcileri ülkeden çekme niyetinde olmadığını bildirmişti.

İLK RAPORLAR İNCELENDİ
Arap Birliği Suriye Komisyonu, Mısır'ın başkenti Kahire'de, Suriye'de bulunan gözlemci heyetinin hazırladığı ilk raporların değerlendirilmesi amacıyla toplantı yapmıştı.

Suudi Arabistan'ın da özel davetli olarak katıldığı toplantının sonuç bildirgesinde, Suriye hükümetine bir kez daha sivilleri koruma, barışçı gösterilere müdahale etmeme ve muhaliflere yönelik şiddetten vazgeçme çağrısı yapılmıştı.

‘SURİYE REJİMİ GÖZLEMCİLERİ ’MANİPÜLE EDİYOR’’
Öte yandan Suriye'nin orta kesimlerinde yer alan Hama kentinin yerel komiteler üyesi Hamid El Hamavi, ülkeye gelen bazı gözlemcilerin Suriye'de yaşanan olayları olumsuz rapor etmemeleri yönünde kendi hükümetlerinden emir aldıklarını ileri sürdü.

BAZI GÖZLEMCİLER HALKLA İLETİŞİME GEÇMİYOR
Gözlemci heyeti arasında halkla iletişime geçen ve gerçekten ülkede ne olup bittiğini anlamak isteyen gözlemcilerin olduğunu ve bunun yanı sıra da bazı gözlemcilerin ise halkla iletişime geçmeyerek yönetim yanlısı tavır takındığını belirten Hamavi, "açık söylemek istiyorum, bazı ülkelerin gözlemcileri hükümet yanlısı tavır takınmışlar. Bunlar yönetimin belirlediği yerlerde incelemelerini sürdürüyorlar" ifadelerini kullandı.

"Bu gözlemcilerin ülkeleri, Arap Birliği'nin Suriye'ye karşı uygulamaya koymak istediği ekonomik yaptırımlara da karşı çıkmıştı" diyen Hamavi, "yönetim, gözlemcileri olayların yaşanmadığı yerlere götürerek kendini aklamak istiyor, gerçekten de olayların yaşandığı yerlerde incelemelerde bulunmak isteyen gözlemciler de farklı yerlere götürüldü. Semtlerin tabelaları değiştirildi. Ordu araçları boyanarak polis araçlarına benzetildi" diye konuştu.

‘SURİYE PROTOKOLLERİ İHLAL ETTİ’
El Hamavi, Suriye'nin Arap Birliği'yle imzaladığı gözlemci heyeti protokolünun maddelerini ihlal ettiğini ifade ederek, tankların kentlerden çekilmediğini ve barışçıl olan gösterilere güvenlik güçlerinin müdahale ettiğini kaydetti.

Yönetimin gözlemcileri valiliklere, hastahanelere ve çarşılara götürerek zaman kazanmaya çalıştığını aktaran Hamavi, olayların kentlerin belli yerlerinde yaşandığını tüm dünya bunu biliyor, nasıl olur da gözlemciler bunu bilmez ve bu yerlere gitmezler, olaylar en çok Hama, Humus, İdlib, Dera, Deyr Ez Zor ve başkentin belli banliyölerinde yaşandı" diye konuştu.

Arap Birliği ve heyet başkanının açıklamalarının kendilerini çok rahatsız ettiğini vurgulayan Hamavi, Nebil Arabi'nin tanklar tüm kentlerden çekildi, sözlerinin doğru olmadığını internette yayımladıkları video görüntülerle kanıtladıklarını dile getirdi. Hama ve Humus'u gezen AA muhabirinin gözlemleri de çok sayıda tankın kamuflajlı olarak bölgede halen bulunduğunu teyid ediyor.

‘ŞAM'DAKİ PATLAMALARIN FAİLİ YÖNETİM’
40 yıldan bu yana ülkenin başkenti Şam'da şimdiye dek hiçbir saldırının meydana gelmediğini ve son bir ay içerisinde düzenlenen iki intihar saldırısı sayesinde yönetimin istediğini aldığını belirten Hamavi, gözlemci heyetin ülkeye gelen gelişinin ertesi gününde gerçekleşen silahlı saldırılarıyla muhaliflerin güvenlik birimlerini hedef aldıklarını, daha sonra gerçekleşen ikinci saldırıyla ise halkı hedef aldığını kanıtlamak için yönetim tarafından düzenlendiğini ifade etti.

Edindikleri bilgilere göre saldırıların gözlemci heyetini çok etkilediğini anlatan Hamavi, gözlemciler arasında büyük ihtilafların yaşandığını ve gözlemci heyetin iki gruba ayrıldığını söyleyerek şöyle devam etti: "Körfez ülkelerinden gelen gözlemcilerle diğer ülkelerden gelen gözlemciler arasında büyük anlaşmazlıklar oluyor. Şimdi gözlemci heyeti iki gruba ayrılmış, gözlemcilerden bir grup "ülkede olağanüstü bir durum yok" derken, ikinci grup ülkede rejimin sivil insanları şiddet kullanarak bastırmaya çalıştığını düşünüyor, gerçekleri öğrenmeye çalışıyor."

‘İSTİHBARAT GÖZLEMCİLERİN TELEFONLARINI DİNLİYOR’
İstihbaratın, gözlemcilerle telefonla iletişime geçen aktivist ve sivil vatandaşları numaralarından takip ederek yakaladığını anlatan Hamavi, halk bunları öğrendikten sonra, gözlemcilerle sadece sokakta 5-10 dakika görüşmeyi kabul ediyor. Hamavi, evlerine gözlemcileri davet eden kişilerin güvenlik nedeniyle artık bundan da vazgeçtiklerini söyledi.

Halkın gözlemcilerin yanında yer alan güvenlik mensuplarından korktuğu için yaşanan olayları tam olarak anlatmadığını kaydeden Hamavi, "elimizde Hama ve Humus kentlerinde yaşanan tüm olaylarla ilgili belge ve dokümanları görüştüğümüz gözlemcilere verdik" dedi.(AA)