Arap Parlamentosu'ndan Yermuk'taki kuşatmayı kaldırma çağrısı

Arap Parlamentosu'ndan Yermuk'taki kuşatmayı kaldırma çağrısı
Arap Parlamentosu'ndan Yermuk'taki kuşatmayı kaldırma çağrısı
Arap Parlamentosu, Arap Birliği, BM ve Parlamentolar Arası Birlik'e krizin çözülmesi için müdahalede bulunması çağrısında bulundu

KAHİRE - Arap Parlamentosu Başkanı Ahmed Muhammed el-Cervan, Parlamentolar Arası Birlik, Arap Birliği ve Birleşmiş Milletler 'e ( BM ), Şam'ın güneyindeki Yermuk Filistin Mülteci Kampı çevresindeki kuşatmanın kaldırılması için müdahalede bulunmaya çağırdı.

Cervan yaptığı yazılı açıklamada, “Yermuk kampında yaşananların temize çıkarılması mümkün değildir ve uluslararası kanunla çelişmektedir” dedi.

Kamptaki Filistinli mültecilerin Suriye 'deki olayların içine dahil edilme çabasını “başarısız bir çaba” olarak niteleyen Cervan, bunun, Suriye krizinin çözümünde acizliğe düşüldüğünü gösterdiğini söyledi.

Uluslararası ve bölgesel kuruluşları Suriye'deki Filistinli mültecileri korumak için gerekli önlemleri almaya çağıran Cervan, Parlamento'nun Arap halklarının temsilcisi olarak Suriye'de işlenen katliamı kınadığını vurguladı.

Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının geçen pazar günü Yermuk kampına düzenlediği bombalı saldırıda 20 kişi ölmüş çok sayıda kişi yaralanmıştı. Mülteci kampı halen Esed güçleri tarafından kuşatma altında tutuluyor.

Suriye Devrim Şehitleri Veritabanı'na (SRMD) tespitlerine göre, 2011 Mart ayında başlayan olaylarda, bugüne kadar 382 Filistinli Esed yönetiminin saldırıları sonucu öldü.(aa)