Arap Yarımadası El Kaidesi'nin lideri öldürüldü

Arap Yarımadası El Kaidesi'nin lideri öldürüldü
Arap Yarımadası El Kaidesi'nin lideri öldürüldü
Arap Yarımadası El Kaidesi'nin lideri Nasır el-Vuhayşi'nin, ABD'nin insansız hava aracıyla düzenlediği saldırıda öldürüldüğü açıklandı. Örgüt, liderlerinin öldüğünü doğruladı.

RADİKAL - El Kaide'nin Yemen kolunun lideri Nasır el Vuhayşi'nin, ABD 'nin düzenlediği insansız hava aracı saldırısında öldürüldüğü bildirildi. El Kaide sözcüsü, liderlerinin öldürüldüğünü internetten yayınladıkları bir videoyla doğruladı. 

Russia Today'in haberine göre, İHA saldırısı geçen hafta Cuma günü ülkenin doğusunda bulunan Hadramut bölgesinin başkenti el-Mukalla'da gerçekleşti. AFP'ye konuşan Yemenli bir yetkili, El Vuhayşi'nin cesedinin militanlar tarafından yerel bir morgda tutulduğunun tahmin edildiğini söyledi.

Saldırıda Vuhayşi'nin yanı sıra iki El Kaide üyesinin daha öldürüldüğü ifade edildi. Vuhayşi'nin yerine Arap Yarımadası El Kaidesi örgütünün komutanı Kasım el-Rimi'nin geçtiği belirtildi. 

 

Nasır el Vuhayşi kimdir, El Kaide'nin 2 numarası nasıl öldürüldü?

Yemen El Kaidesi'ne ağır darbe

EL KAİDE'NİN İKİ NUMARASIYDI

Vuhayşi, 2008'de Arap Yarımadası El Kaidesi'nin lideri olduğunu açıklamadan önce Usame bin Ladin'in yardımcılığını yapıyordu. Ladin'in ölümünden sonra örgüt lideri olan Eymen el-Zevahiri, 2013'te Vuhayşi'yi yardımcılığına getirmiş ve örgütün iki numarası yapmıştı. 

ABD, Belmuhtar'ı öldürmek için Libya'yı vurdu

Yemen vatandaşı olan Vuhayşi, uzun yıllar boyunca Suudi Arabistan ve Yemen'de en çok aranan firarilerdendi. Vuhayşi, 2003'te tutuklanmış ve Yemen'e iade edilmişti. 2006'da 22 militanla birlikte hapisten kaçan Vuhayşi için Interpol turuncu bülten çıkarmıştı. 

Yemen El Kaidesi'nden gat yasağı