Araplar silahı meşrulaştırdı

Araplar silahı meşrulaştırdı
Araplar silahı meşrulaştırdı

Mısır lideri Muhammed Mursi nin heyetiyle birlikte mışıl mışıl uyuması sosyal medyada olay oldu.

Suriye ’nin koltuğunu Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’na (SMDK) veren Arap Birliği, Katar ve Suudi Arabistan’ın halihazırda fiilen yaptığı muhaliflerin silahlandırılmasına resmen yeşil ışık yaktı. Doha’daki zirvenin sonuç bildirisinde birliğe üye her ülkenin uygun gördüğü şekilde askeri destek dahil Suriye halkına ve Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) yardım etme hakkı olduğu vurgulandı.
Bildiride şu noktalar öne çıktı:
Suriye geçici hükümeti seçimler gerçekleştirilip resmi kurumlar tamamlanana kadar Arap Birliği’nde Suriye’nin meşru tek temsilcisidir.
Krizin siyasi yollarla çözülmesi için çalışmanın önemli olduğu görülmüş, halkın kendisini zalim Esed rejimine karşı savunmaları için her ülkenin uygun gördüğü şekilde askeri destek dahil olmak üzere Suriye halkına ve ÖSO’ya yardım etme hakkına sahip olduğu kararlaştırılmıştır.
Suriye’nin yeniden inşası için BM çerçevesinde uluslararası konferans düzenlenmesi, zarar gören sektörlerin temel altyapısının rehabilitasyonunun yapılması kararlaştırılmıştır.
Bölgesel ve uluslararası örgütlerin, SMDK’yı tek meşru temsilcisi olarak kabul etmeleri teşvik edilecek.
Suriye rejimine sivil halkı öldürmek için kullandığı silahların temin edilmesine karşı çıkılacak.
BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbra-himi’nin çalışmaları desteklenecek.
Suriye’nin birliği ve toprak bütünlüğü desteklenecek. 


Hatib elçiliğin açılışını Katar ve Türkiyeli 
yetkililerin katılımıyla gerçekleştirdi.

Katar Suriye elçiliğini muhaliflere verdi

Arap Birliği zirvesinin ardından Katar, Suriye’nin Doha Büyükelçiliği binasını muhaliflere teslim etti. Muhaliflerin başbakanı Ghassan Hito, SMDK Başkanı Muaz el Hatib ve SMDK’nın atadığı ‘büyükelçi’ Nizar el Hiraki dün elçiliğin açılışını yaptı. Açılışta binaya muhaliflerin kullandığı bayrak asıldı. Hito’nun hükümetin merkezi olarak Suriye-Türkiye sınırında bir yeri seçtiği de açıklandı. Ancak yerin neresi olduğu belirtilmedi.

Annan: Müdahale ve silah çözüm değil

Eski BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye’ye müdahalenin çözüm olmayacağı mesajı verdi. Siyasi çözüm gerektiğini belirten Annan “Askeri bir müdahale görmüyorum. Çok geç kaldık. Sorunu daha fazla askerileştirmenin yardımı olmaz. Halk ölümlerin durmasını bekliyor” dedi. Cenevre’de bir üniversitede konuşan Annan “Suriye’den çok uzakta işi kızıştırmaya can atanlar var” diyerek Fransa ve Britanya’yı eleştirdi.