Araplar takasa razı oldu

Arap Birliği adına konuşan Katar, 1967 sınırları üzerinde çözüm öneren Arap Barış Planı'nda İsrail ile toprak takasını içeren bir değişiklik yapabileceklerini ABD'ye iletti.

Amerikan yönetimi Ortadoğu barış sürecini diriltmek için yeni girişimlerini sürdürürken Araplardan İsrail’e önemli bir jest geldi. Arap Birliği üyelerinin, İsrail’in müzakereye yanaşmadığı 2002’deki Arap Barış Planı’nı toprak takasını içerecek şekilde güncellemeyi kabul ettiği belirtildi. Kritik açıklama önceki gün Washington’da Başkan Yardımcısı Jo Biden ve Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşen Arap Birliği heyetinin başkanı Katar Başbakanı Şeyh Hamad bin Casim el Sani’den geldi. 2002’deki plan İsrail’in 1967 sınırlarına çekilerek iki devletli çözüme imkân vermesine karşılık Arap Birliği üyelerinin Yahudi devletini tanımasını öngörüyordu. Sani, Arap Birliği heyetinin İsrail ve Filistinliler arasında toprak takasını kabul ettiğini söyledi.

İsrail memnun oldu
Değişiklikle Arap Birliği’nin pozisyonu, ABD Başkanı Barack Obama’nın 1967 sınırlarında küçük değişiklikler yapma önerisine yaklaşmış oldu. Sani’nin Kerry ve Biden ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklama Tel Aviv yönetimini de memnun etti. İsrail Adalet Bakanı Tzipi Livni, “Bu çok önemli bir haber . Arap Birliği’nin bu adımı Filistinlilerin müzakere odasına girmelerine ve ihtiyaç duyulan ödünleri vermelerine imkân tanıyacak” dedi. 2010’da Obama’nın netice alamadığı barış girişimlerini kaldığı yerden sürdürmek için bölgeyi üç kez ziyaret eden Kerry de “Arap Birliği heyeti anlaşmanın 1967 hattı üzerinde iki devletli çözüm şeklinde olması gerektiğini teyit ederken karşılıklı uzlaşma temelinde küçük çaplı toprak takasının olabileceğini de kabul etti” açıklamasını yaptı.

Roket-füze salvosunda ölüm
İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırısında Filistinli bir motosiklet sürücüsü Heysem Mişal hayatını kaybederken 2 kişi de yaralandı. İsrail ordusu, Mişal’in 17 Nisan’da Eliat kentine atılan roket saldırısında parmağı olduğunu öne sürdü. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı ise Mişal’in polis olduğunu açıkladı. İsrail hafta sonu roketlere misilleme olarak Hamas’a ait bir eğitim merkezi ve silah deposunu vurduğunu açıklamıştı.