Araştırma: Erkekler iş yerinde sahtekarlık yapıyor

Araştırma: Erkekler iş yerinde sahtekarlık yapıyor
Araştırma: Erkekler iş yerinde sahtekarlık yapıyor
ABD'li bilim insanlarının yaptığı bir araştırmada erkeklerin iş yerlerinde kendilerini çalışıyormuş gibi gösterdiği, ancak aslında az çalıştıkları ortaya çıktı. Araştırmaya göre, buna rağmen erkekler kadınlardan daha fazla terfi ve ödül alıyor.

RADİKAL – ABD ’de bulunan Boston Üniversitesi’nden bilim insanları, yerlerinde erkek ve kadınların çalışma saatleriyle ilgili bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre, haftada 80 saat çalıştığını söyleyen erkeklerin üçte biri aslında 50 veya 60 saat çalışıyor. Ne var ki, bu duruma rağmen erkekler kadınlardan daha fazla terfi alıyor.

Daily Mail’in haberine göre, Boston Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent Erin Reid’in yaptığı araştırmada, ismi açıklanmayan üst düzey bir danışmanlık firması ele alındı. Firmanın çalışanlarından 80 saat çalışmalarını ve müşterilerini “her şeyin üzerinde tutmalarını” talep ettiğini söyleyen Reid, erkeklerin yüzde 31’inin, önemli ölçüde boş vakit geçirmelerine rağmen firmanın “ideal çalışan” tanımına uyduğunu açıkladı. Zira, erkekler, müdürleri fark etmeden iş yerlerinden aileleri ve arkadaşlarını görmek amacıyla çıkmak için çeşitli stratejiler kullanıyor. Bunlar arasında, çalışıyor izlenimi vermek için e-mail hesaplarını takip etmek de bulunuyor. Bu durumu fark etmeyen firmalar ise erkeklerin talep edilen saat kadar çalıştıklarını düşünerek çalışanlarına çeşitli terfiler ve ödüller veriyor.

Araştırmacılar, kadınlarda bu durumun daha az görüldüğünü belirtirken, kadınların zamana ihtiyaçları olduğunda çalıştıkları firmalara bunu açıkça söylediğini ifade etti.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Boston

  ,

  Erkek

  ,

  Bilim

  ,

  Mail

  ,