Arjantin'de devlet başkanlığı seçimi ikinci tura kaldı

Arjantin'de devlet başkanlığı seçimi ikinci tura kaldı
Arjantin'de devlet başkanlığı seçimi ikinci tura kaldı
Arjantin'de devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci tura kaldığı ve 22 Kasım'da yapılacağı bildirildi.

RADİKAL - Arjantin'de devlet başkanlığı seçimlerinin ilk turu sonuçsuz kaldı. Arjantin anayasasına göre adayların seçimi ilk turda kazanabilmesi için yüzde 45 oranında oy alması ya da ilk iki aday arasında 10 puan fark bulunması gerekiyordu.

Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner'in halefini seçmek üzere Pazar günü sandıkların yolunu tutan Arjantinliler iki güçlü aday arasında kararsız kaldı. Toplam 6 adayın yarıştığı ve oyların yüzde 95'ten fazlasının sayıldığı seçimlerde, Kirchner'in desteklediği Buenos Aires Eyalet Valisi Daniel Scioli yüzde 37, radikal değişim sözü veren muhalif aday Mauricio Macri yüzde 34 ve daha önce Kirchner yönetiminde görev alan Sergio Massa yüzde 21 oranında kaldı.

1973'TEN BU YANA İLK

Arjantin'de 1973'ten bu yana devlet başkanlığı seçimleri ilk kez ikinci tura kalırken, Massa'nın ittifak yapacağı adayın kazanmaya yakın olduğu belirtiliyor. Buenos Aires'te destekçilerine hitap eden Macri, seçim sonuçlarının "ülkede siyaset değiştiğini" gösterdiğini söyledi ve ikinci turda tüm muhliflerin desteğini istedi.

Scioli ise seçim sonuçlarına saygılı olacaklarını belirterek ikinci turda kararsız seçmenlerden destek talep etti. 32 milyondan fazla kayıtlı seçmenin bulunduğu Arjantin'de ilk turda katılım oranının yüzde 81 olduğu açıklandı.

KIRCHNERLER DÖNEMİ SONA ERECEK

Anayasa gereği üçüncü kez aday olamayan Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, "10 Aralık'ta görevden ayrıldıktan sonra her zaman yaptığım gibi aktivist olmaya devam edeceğim" demişti. Kasım ayında seçim sürecinin tamamlanmasıyla birlikte, derin ekonomik kriz sonrasında, 2003 yılında yönetime gelen Nestor Kirchner ve ardından eşi Cristina Fernandez de Kirchner ile 12 yıl süren "Kirchnerler dönemi" sona erecek. (AA)