Arjantin'de Kirchner hakkında soruşturma açan savcı ölü bulundu

Arjantin'de Kirchner hakkında soruşturma açan savcı ölü bulundu
Arjantin'de Kirchner hakkında soruşturma açan savcı ölü bulundu
Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernández de Kirchner hakkında dava açan savcı Alberto Nisman'ın ölü bulunduğu bildirildi. Nisman, başına tek kurşun sıkılmış şekilde, evinin banyosunda bulundu.

RADİKAL - Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernández de Kirchner hakkında suç duyurusunda bulunan savcı Alberto Nisman evinin banyosuna başına tek kurşun sıkılmış olarak ölü bulundu. Savcı Alberto Nisman, Devlet Başkanı Cristina Fernández de Kirchner’in 1994 yılında başkent Buenos Aires’de 85 kişinin öldüğü bir Yahudi merkezine yapılan saldırıda parmağının olduğunu iddia ederek hakkında dava açmıştı.

Savcı Nisman’ın birkaç saat içinde meclise giderek Devlet Başkanı Cristina Fernández de Kirchner ve ona bağlı kişiler hakkında saldırı ile ilgili olarak detaylı açıklama yapması bekleniyordu. Muhalefet partisi milletvekillerinden Patricia Bullrich, savcının tehditler aldığını ve başsavcılıktan koruma istediğini açıkladı. Arjantin basınına açıklamalarda bulunan Bullrich, bir savcının meclise açıklama yapmak üzereyken öldürülmesinin büyük bir olay olduğunu vurguladı.

TELEFON KONUŞMALARININ KAYITLARI BULUNUYORDU

Alberto Nisman Arjantin’de son bir hafta içinde siyaset hayatında en fazla konuşulan kişilerin başında geliyordu. Nisman 85 kişinin öldüğü ve 300 kişinin yaralandığı Yahudi merkezine yapılan saldırının arkasında İran ’ın olduğunu ileri sürerek bu saldırıya başta Devlet Başkanı Cristina Fernández de Kirchner olmak üzere bazı milletvekilleri, savcılar ve ona bağlı istihbarat birimlerinin destek verdiğini öne sürüyordu. Başından tek kurşunla öldürülen savcı Nisman’ın elinde aynı zamanda istihbarat birimleri ile İranlı bazı yetkililer arasında yapılan telefon konuşmalarının kayıtlarının bulunduğu belirtiliyordu. (Mehmet Çiftçi/ DHA)