Ashton'dan Mursi pazarlığı

Ashton'dan Mursi pazarlığı
Ashton'dan Mursi pazarlığı
AB Temsilcisi, Mısır'daki krizin çözümü için devreye girdi. Ashton gösterilerin bitirilmesine karşılık Mursi'ye güvenli çıkış önerdi.

Mısır’da Müslüman Kardeşler ordunun uyarılarına rağmen dün ‘Şehitler Salısı’ adıyla ‘1 milyonluk’ gösteriyle darbeye meydan okurken AB çözüm için arabuluculuğa soyundu. Mursi’nin yanı sıra Genelkurmay Başkanı Abdulfettah Sisi, geçici hükümet ve muhalefetle görüşen AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın gösterilerin sona erdirilmesine karşılık Mursi’ye ‘güvenli çıkış’, soruşturmaların durdurulması ve tutuklanan Müslüman Kardeşler üyelerinin bırakılmasını öngören bir öneri sunduğu iddia edildi. 3 Temmuz’daki darbeden beri Mursi’yle askeri yetkililer dışında bir araya gelen ilk isim olan Ashton dün düzenlediği basın toplantısında görüşmenin içeriğine dair ayrıntı vermedi. 12 Temmuz’daki ilk ziyaretinde Mursi ile görüştürülmeyen Ashton, bu ziyareti öncesinde ‘bu görüşmenin gerçekleşmesini’ şart koştuğunu söyleyip “Mursi’yi görmeyeceksem, Mısır’a gitmeyeceğimi söyledim” dedi. ‘Kapsamlı bir görüşme yaptığı’ Mursi’nin ‘iyi göründüğünü’ belirten Ashton, devrik liderle ‘tam olarak nerede görüştüğünü’ bilmediğini kaydetti. Mursi’nin gazete okuyup televizyon izlemesine izin verildiğini belirten Ashton, “Nerede tutulduğunu bilmiyorum. Sadece kaldığı yeri gördüm. İki saat boyunca açık ve dostane bir görüşme yaptık. Gelişmeleri izliyor. Bu sayede bu aşamadan sonra neler yapılabileceğini görüştük. Ona insanların iyi dileklerini ilettim, o da benden iyi dileklerini iletmemi istedi. Ailesinin Mursi’nin iyi olduğundan emin olmasını isterim” dedi. Ashton taraflarla temaslarında ‘şiddete yer olmadığını ve barışçıl gösterilerin önemli olduğunu’ vurguladığını belirtip şunları söyledi: “Mısır’a yardım için geldik, baskı yapmak için değil. Ortak zeminin ve güven arttırıcı önlemlerin neler olabileceğini görmek için buradayım. Çözüm Mısırlıların elinde.”

Çıkış planı iddiasını reddetti

Ashton, medyada yer alan ‘Mursi’ye cumhurbaşkanlığı talebinden vazgeçmesi karşılığında güvenli çıkış sağlama’ önerisi sunduğu ve bu sebeple de devrik liderle görüşmesine izin verildiği iddiasını ise reddetti. Ancak Anadolu Ajansı’nın diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere göre “Ashton darbe karşıtı gösterilerin bitirilmesi karşılığında, Mursi’nin gözaltında tutulduğu yerden güvenli çıkışının sağlanması ve soruşturmaların durdurulması, gözaltına alınan Müslüman Kardeşler ve diğer İslamcı gruplara mensup üyelerin bırakılmasına yönelik Mısırlı makamların garantisini içeren bir çözüm formülü sundu.” Ashton dün Müslüman Kardeşler ile darbeyi destekleyen Selefi Nur Partisi’nin yanı sıra ‘Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak’ ve Mursi’nin devrilmesine öncülük eden Temerrüd’ün temsilcileriyle görüştü. Darbe öncesi kabinede görev alan İhvan üyesi Amr Darrag “Görüşmeye hazırız ama karşı taraftan olumlu bir şey göremiyoruz” dedi.

Taraflar birbirine çok uzak

‘Darbeyi Ret’ hareketi de “Anayasal meşruiyet yeniden tesis edilene dek Mısır halkının meydanları ve sokakları terk etmeyeceğini teyit ettik” açıklaması yaptı. Nur yetkilisi Bessam Zerka ise “Krizin çözümü için diyalogdan yana olduğumuzu ve halkın taleplerinin dikkate alınmasının en önemli faktör olduğunu ilettik’’ diye konuştu. Temerrüd’ün kurucusuMahmud Bedir şu açıklamayı yaptı: “Ashton’a, Müslüman Kardeşler yöneticileri hakkında soruşturma açılmaması ve mahkemeye çıkarılmamaları gibi bir şeyi kabul etmediğimizi ilettik. Herkes, Mısırlıların kanının dökülmesine sebep olan kişilerin yargılanması gerektiğini kabul etmeli.”