Asıl yeri mezarlık ya da müze

Asıl yeri mezarlık ya da müze
Asıl yeri mezarlık ya da müze

1996 yapımı "Michael Collins" filminde, Collins'i Liam Neeson canlandırmıştı.

İrlanda'nın kahramanlarından Michael Collins'in saç tutamı ve yüzünün silindiği pamuğun satışa çıkarılması, akrabalarını kızdırdı.

DUBLİN - İrlanda'nın bağımsızlık mücadelesi kahramanlarından Michael Collins'in akrabası, eski Avrupa Parlamentosu Milletvekili Mary Bonotti, Collins'in cesedinden alınan saç tutamının ve yüzünün silindiği pamuğunun Dublin'de açık artırmayla satışa çıkarılacak olmasının kendisini dehşete düşürdüğünü söyledi.

Mary Bonotti, katıldığı radyo programında, müzayede evlerinin satış planlarını "saygısızlık göstergesi" diye niteleyerek, aileden olmayan kişilerin satışa çıkardığı parçaların asıl yerinin mezarlık ya da müze olduğunu söyledi.

Ölenlerden alınan saç tutamlarını saklamanın yıllar boyunca kültürün bir parçası olduğunu belirten Bonotti, bununla birlikte, saçın muazzam fiyatlarla açık artırmayla satışa çıkarılmasını doğru bulmadığını ifade etti.

Büyük amcasının hatırasına büyük değer verdiğini ve ailenin diğer üyelerinin de bu durumdan rahatsızlık duyduğunu söyleyen Bonotti, Dublin'de gelecek hafta yapılması planlanan diğer satışa tepkisini de "Pamuğu da her kim satıyorsa. Bence bu korkunç" sözleriyle dile getirdi.

Adam's müzayede evi tarafından yarın Dublin'de "800 Yıl: İrlanda Siyasi , Askeri ve Edebi Tarihi" adlı müzayedede satışa çıkarılacak saç tutamının, uzun süre İrlandalı liderin ablası Kitty Collins Sheridan tarafından saklandığı ve 1950'lerin sonunda bir arkadaşına teslim edildiği belirtiliyor.

Mealy's müzayede eviyse Dublin'de 25 Nisan'da düzenlenecek bir başka açık artırmada, öldükten sonra getirildiği hastanede Collins'in yüzünün silindiği pamuğu satışa çıkarmaya hazırlanıyor. Pamuğun, St Vincent's hastanesi hemşirelerinden Nessie Rogan ve ailesi tarafından uzun yıllar bir çerçeve içinde sakladığı söyleniyor.

İrlanda'nın İngiltere 'den bağımsızlığını kazanmasına önemli katkılarda bulunan Michael Collins, ülkedeki iç savaş sırasında, 22 Ağustos 1922'de başından vurularak öldürülmüştü. (aa)