Aşırı sağcı partiyi mahkum ettirdi

Aşırı sağcı partiyi mahkum ettirdi
Aşırı sağcı partiyi mahkum ettirdi
Türk kökenli milletvekili olan Alev Korun aşırı sağcı partiye karşı yürüttüğü hukuk mücadelesini kazandı.

İhsan EKİCİ - Avusturya’nın aşırı sağcı söylemleriyle tanınan ana muhalefet partisi Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ), Yeşiller Partisi (GP) Milletvekili Alev Korun’a iftira ve hakaret ettiği gerekçesiyle 4 bin Euro tazminat ödemeye mahkum edildi.

Parti , ayrıca mahkeme ve avukat masraflarını da ödeyecek ve Korun’a hakaret edilen internet sitesindeki sayfalarında tekzip yayınlayacak.

KORUN’U IRKÇILIĞI KÖRÜKLEMEKLE SUÇLADILAR

FPÖ Viyana Gençlik Sözcüsü Dominik Nepp bir basın toplantısında Alev Korun hakkında ’Yahudi düşmanlığı yapmak, ırkçılığı körüklemek’ gibi suçlamalarda bulunmuştu. Parti bu açıklamayı resmi web sayfasında yayınlamıştı. Ağustos ayından beri devam eden davanın bugün sonuçlandığı belirtildi.

KORUN: AŞIRI SAĞCILARIN KARALAMA KAMPANYALARI BİTMEK BİLMİYOR

Konuyla ilgili açıklama yapan Alev Korun, "Milletvekili olduğumdan beri aşırı sağcı FPÖ partisinin bana karşı suçlamaları, yalan yanlış iddiaları ve elektronik posta kampanyaları bitmek bilmiyor. Bu yalan iddialardan birine karşı geçtiğimiz aylarda mahkemeye basvurdum. Kısa süre önce sonuçlanan bu davada FPÖ Viyana örgütü, bana karşı yanlış iddialarla karalama yapmak nedeniyle 4 bin Euro tazminat ödemeye, benim avukat masraflarımı üstlenmeye, kararı internet sayfasında açıklamaya ve bir basın açıklaması yapmaya mahkum edildi" dedi.

FPÖ Viyana ’Gençlik Sözcüsü’ Dominik Nepp’in yaptığı bir basın açıklamasında kendisinin ırkçı videoları internet sitesinde yayınladığı ve antidemokratik bir tutum içerisinde olduğunun iddia ediliğiini hatırlatan Korun, "Olayın en garip yanlarından biri benim bir internet sitemin bulunmaması. Ama böyle bir ’detay’ FPÖ gibi bir parti için hiç önemli değil anlaşılan. Seçim kampanyası sırasında verdiğim birçok söyleşiden biri Türkce-Almanca olan bir internet sitesine konmus. Bu siteye daha sonra eklenen ve ırkcı söylemler içeren bir video nedeniyle bu söyleşiyi geri çekmiş ve o videodaki görüşlerle hiç bir ilgim olmadığını ve bu tür fikirlere karşı olduğumu bir basın açıklamasıyla belirtmiştim. FPÖ, buna rağmen, katılmadığım görüşleri bana malederek bir karalama kampanyası başlatmış ve bunu devam ettirmektedirler. Bu mahkeme kararıyla, bu yalan yanlış suçlamalara bir set çekilmiş oldu. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar derler. FPÖ de yalan siyasetinin nereye vardığını bu davayla ve tazminat ödemek zorunda kalarak görmüş oldu" diye konuştu. (dha)