Aşk skandalı ikinci generale de uzandı

Aşk skandalı ikinci generale de uzandı
Aşk skandalı ikinci generale de uzandı

Yanlış bir şey yapmadığını savunan Allen, ilişki iddiasının doğru çıkması halinde askeri yasalara göre zinadan yargılanabilir.

Petraeus'un ikinci aşkı olduğu söylenen Kelley ile ABD'nin Afgan güçleri komutanı Allen'ın 2 yıl posta yazışması yaptığı iddia edildi.

CIA Başkanı David Petraeus’un evlilik dışı ilişkisini gerekçe gösterip istifa etmesiyle patlayan skandal, Afganistan’daki ABD birlikleri komutanı General John Allen’ın da başını yakacak. Üst düzey bir Savunma Bakanlığı yetkilisi, Allen’ın Petraeus’un ‘platonik aşkı’ Jill Kelley’ye ‘uygunsuz e-postalar gönderdiğini’ söyledi.

‘Uygunsuz iletişim’ iddiası
Savunma Bakanı Leon Panetta ise Allen hakkında ‘uygunsuz iletişim’ soruşturması yapılması talimatı verdiğini duyurdu. Panetta FBI’ın, basında ‘üçüncü kadın ’ olarak anılan Kelley ile Allen arasındaki e-postalara dair pazar günü Pentagon’u bilgilendirdiğini ekledi. Allen’ın Afganistan’daki görevini şimdilik sürdüreceği ancak Avrupa ’daki ABD ve NATO güçlerinin başına getirilmesi sürecinin Başkan Barack Obama tarafından askıya alındığı kaydedildi. Pentagon yetkilisi, yazışmaların cinsellik ya da gizli belgelere dair bir bilgi içerip içermediği konusunda açıklama yapmadı.
Allen ve Kelley arasında 2010-2012 arasında 30 bin sayfaya yakın yazışmanın incelendiği belirtildi. Lübnanlı bir Maruni aileden gelen ABD doğumlu Kelly, Florida’daki CENTCOM Komutanlığı’ndaki Macdill üssünde çalışıyor. Üste hem Petraeus hem Allen çalışmıştı. Kelley, “Ailem ve ben, Petraeus ve ailesiyle arkadaşız” açıklaması yapmıştı. Kelley’nin Petraeus’la ilişkisi olduğu ortaya çıkan ve eski CIA Başkanı’nın biyografisini yazan Paula Broadwell’den “Sevgilimden uzak dur” diye tehdit mesajı aldığı için FBI’a başvurmasıyla skandal ortaya çıkmıştı.

Sevgilinin evinde arama
Petraeus’tan sonra 2011’de Kabil’de komutanlığa getirilen Allen’a dair soruşturmanın, ABD’nin çekilme süreci için de sıkıntı yaratacağı belirtildi. Bu arada FBI da önceki gün Broadwell’in Charlotte’taki evinde arama yapıp bazı eşyalarına el koydu.

Platoniği romantik sandı
Bu arada Petraeus’un arkadaşlarına Broadwell’in Kelley’ye, tehdit içerikli e-postalar gönderdiğini öğrenince şoke olduğunu anlattığı belirtildi. Petraeus’un, Kelley ile ilişkisinin platonik olduğunu ancak Broadwell’in bunu romantik bir ilişki olarak gördüğünü söylediği belirtildi.