Asker Obama'ya malumu 'ilan' etti

Asker Obama'ya malumu 'ilan' etti
Asker Obama'ya malumu 'ilan' etti
İran'a müdahale iddiaları sürerken ABD'li generaller gazete ilanı ile ABD Başkanı Obama'yı uyardı: İran'la savaş baskılarına direnin

İSTANBUL - İsrail Başbakanı Bünyamin Netanyahu’nun İran’a olası bir müdahaleyi konuşmak için ABD ’ye gittiği gün, Amerikalı generaller Başkan Barack Obama’yı gazete ilanı ile “savaşa hayır demesi” için uyardı.

Amerikalı generaller Washington Post Gazetesi'ne verdikleri tam sayfa ilanda, “Sayın Başkan, ABD ordusu dünyadaki en heybetli askeri güçtür. Fakat her meydan okumanın askeri bir çözümü yoktur. Biz ya da müttefiklerimize saldırı olmadıkça, savaş son seçenek olmalıdır. Cesur askerlerimiz sizden onları zorlukla dolu yola göndermeden önce tüm diplomatik ve barışçıl seçenekleri tüketmenizi bekliyor. Nükleer silahlı bir İran’ı önlemek haklı olarak sizin önceliğiniz ve kırmızı çizginiz. Neyse ki, diplomasi henüz tükenmedi ve barışçıl çözüm hala mümkün. Şu anda askeri bir harekat sadece gereksiz değil aynı zamanda hem ABD hem de İsrail için tehlikeli. Sizi İran’la savaş seçeneği baskısına direnmeniz için uyarıyoruz” dediler.

Generallerin mektubunun Obama, Netanyahu’yu ofisinde ağırlayacağı gün ve İsrail yanlısı olarak bilinen lobi grubu AIPAC’te yaptığı konuşmadan bir gün sonra gelmesi dikkat çekti.

Tüm bu gelişmeler sonrasında dün Netanyahu ile Obama Beyaz Saraya’da bir araya geldi. Görüşme öncesinde konuşan Obama, kendisinin ve Netanyahu’nun sorunu diplomatik yollarla çözmeyi tercih ettiklerini belirtti.  (Gazeteport)