Asker tutuklama yetkisi aldı

Asker tutuklama yetkisi aldı
Asker tutuklama yetkisi aldı
Mursi, 15 Aralık'taki referanduma dek orduya özel yetkiler tanıdı. Ordu polisle işbirliği halinde sivilleri tutuklayıp mahkemeye sevk edebilecek.

KAHİRE - Mısır ’da yetkilerini arttıran kararnameyi iptal etmesine rağmen muhalefetin eleştirilerini dindiremeyen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, iktidara geldiğinden beri karşı karşıya kaldığı ordudan yardım istedi. Mursi, muhaliflerin iptal edilmesini istediği 15 Aralık’taki yeni anayasa referandumu sırasında güvenliği sağlaması ve devlet kurumlarını koruması için orduya sivilleri tutuklama yetkisi verdi. Resmi gazetede de yayımlanan kararla askerlerin polislerle beraber güvenliği sağlayacağı kaydedildi. Karar, silahlı kuvvetlerin, polisin sahip olduğu yetkileri kullanmasının yolunu açarken, bu çerçevede sivilleri gözaltına alarak mahkemeye sevk etmesine de imkân tanıyor. Bu arada ordunun, başkanlık sarayı çevresi ve başkent Kahire sokaklarında dün sabahtan beri çok sayıda asker konuşlandırması da dikkat çekti. Askerlerin bir süredir, muhaliflerin gösterilerine sahne olan başkanlık saray çevresini koruması, ordunun artan muhalefete karşı yönetimin yanında yer aldığı yorumlarına yol açıyor.

İki taraf da bugün eylemde
Öte yandan geçen hafta saray çevresi ve Tahrir Meydanı’ndaki gösterilerde Mursi yanlıları ve karşıtları arasında yaşanan ve 7 kişinin öldüğü çatışmalarda polisin müdahalede yetersiz kalması eleştirilere neden olmuştu. Mursi’nin 22 Kasım’da yetkilerini artıran kararnamenin yayımlanmasıyla sokağa dökülen muhalifler, kararnamenin iptaline rağmen gösterileri sürdürmeye kararlı. İslamcı iktidar şeriat hükümlerine dayanması nedeniyle tepki çeken anayasa taslağını referanduma götürme konusunda geri adım atmazken, muhalifler bugün yine sokağa inecek. Müslüman Kardeşler de bugün halkı referandumda ‘evet’ demeye çağırmak için gösteri yapacak. Mursi’nin tepkiyi azaltmak adına önceki gün sigara ve biraya konulan yüksek vergileri dün askıya alması da tepkileri azaltmadı.

Referandum boykotu yolda
Muhaliflerin oluşturduğu en büyük gruplardan Ulusal Kurtuluş Cephesi sözcüsü (UKC) Memir Aşur, “Anayasa tasarısını tanımıyoruz, çünkü halkı temsil etmiyor” dedi. Örgütün referandumu boykot edeceği belirtildi. UKC içinde yer alan eski dışişleri bakanlarından Kongre Partisi lideri Amr Musa, muhalefetin Mursi’yi devirmeyi amaçlamadığını ancak yeni bir anayasa istediğini kaydetti. Ilımlı İslamcı Güçlü Mısır Partisi ise referandumda ‘hayır’ oyu vereceklerini duyurdu.

Hâkimler Odası’ndan şart
Bu arada 15 Aralık’taki referandumu denetlemeyerek boykot kararı alan Hâkimler Odası’ndan da dün yeni bir açıklama geldi. Hâkimler Odası, Mursi yanlılarının Anayasa Mahkemesi önündeki oturma eylemine son vermesi şartıyla referandumu denetleyeceklerini duyurdu.