Askeri kanat sivil kanadı sildi

Askeri kanat sivil  kanadı sildi
Askeri kanat sivil  kanadı sildi
Esad rejimiyle savaşan örgütlerden 70'i ortak bildiriyle Batı'nın tanıdığı Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu'nu tanımadığını açıkladı.

Rusya’nın Suriye’deki krize siyasi çözüm hedefleyen Cenevre Konferansı’na katılmaları için muhalifleri ikna etmesi konusunda ABD ’ye baskısı artarken muhalif cephede işler iyice karıştı. Esad yönetimine karşı kuzey cephesinde savaşan önde gelen 13 İslamcı örgütün ardından güneyde yaklaşık 70 grup Batı-Körfez ittifakının kurdurduğu Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu’nu (SMDK) artık tanımadıklarını ilan etti. Video kaydıyla yapılan ortak açıklamada muhalifleri ve devrimci güçleri temsil ettiğini öne süren siyasi grupların başarısız olduğu belirtilerek “Güney vilayetlerinde askeri ve devrimci güçlerin liderleri olarak bizi temsil ettiğini söyleyen tüm gruplardan onayımızı çekiyoruz” denildi. Açıklamanın Özgür Suriye Ordusu’nun logosunu taşıyan bir afiş altında yapılması dikkat çekti. 

ÖSO üzerine alınmadı

24 Eylül’de Kaide bağlantılı Nusra Cephesi’nin yanı sıra ÖSO Askeri Yüksek Konseyi’nin kuruluşunda yer alan Batı destekli Tevhid Tugayı, Şukur-uş Şam ve İslam Tugayları’nın yer aldığı 13 grup SMDK’yı tanımadıklarını belirtip tüm gruplara şeriata dayalı İslami birlik çağrısı yapmıştı. SMDK’nın en büyük bileşeni Suriye Ulusal Konseyi Başkanı George Sabra ise geçen hafta Cenevre-2 Konferansı’na katılmayacaklarını, müzakerelere katılması halinde de SMDK’dan çekilecekleri uyarısında bulunmuştu. Bu gelişme SMDK’nın dağılabileceği yorumuna yol açmıştı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da ABD’yi muhalifleri Cenevre’ye götürme konusunda üzerine düşeni yapmamakla suçlamıştı.
Özgür Suriye Ordusu Medya Koordinatörü Luay Mikdad, 70 örgütten gelen açıklamayı Selim İdris’in başkanlığındaki ÖSO Askeri Yüksek Konseyi’nin reddi olarak görmediklerini belirterek dışarıdaki muhalefetin sahaya kulak vermesi gerektiğini söyledi. Aralık 2012’de Antalya’da silah akışını kontrollü sağlamak için Batılı diplomatların katıldığı toplantıda oluşturulan ÖSO Askeri Yüksek Konseyi’nin beklentileri karşılayamaması nedeniyle ÖSO şemsiyesini kullanan örgütler yeni ittifaklar oluşturdu. Kuzey’de 13 örgüt ‘İslami Cephe’yi kurarken güneyde Suudi Arabistan’ın finanse ettiği Liva el İslam’ın öncülüğünde 50 grup İslam Ordusu adı altında birleşmişti. 

106’lık yeni bir grup

Öte yandan Suriye’de rejime karşı savaşan 106 silahlı grubun bir araya gelerek ‘Ahrar Suriye Birliği’ adıyla yeni bir birlik kurduğu öne sürüldü. İddiaya göre Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bir kafede buluşan grubun temsilcileri ‘3 yıldızlı devrim bayrağını’ kullanan yeni grubun 1950 anayasasını esas aldığını duyurdu.

Esma Esad: Hiçbir yere gitmiyorum

Sıklıkla yurtdışına kaçtığına dair spekülasyonlara konu olan Suriye lideri Beşşar Esad’ın eşi Esma Esad bu kez ağaç dikerken görüntülendi. Bayramın birinci günü Beşşar Esad, Şam’daki camide görüntülenirken eşi de siyah pantolon ve Suriye bayrağı baskılı gri bir tişört giyinerek çocukların arasına karışıp zeytin ağacı dikti. Esma Esad, ne zaman ve nerede çekildiği belirtilmeyen videoda gülümseyerek “Ben buradayım. Eşim ve çocuklarım da burada. Burada yaşamazsak çocuklarıma Suriye sevgisini nasıl aşılarım? Dün buradaydım, bugün de buradayım, yarın da burada olacağım” deyip Esad’a desteğini yineledi. {ŞAM/ EFE}

Kaide ile YPG arasında çatışma: 41 ölü

Suriye’nin kuzeyinde Kürt bölgesini kontrol eden Kürt Yüksek Konseyi’nin askeri kanadı Halk Savunma Güçleri (YPG) ile Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Nusra Cephesi arasında Haseke’de çıkan çatışmalarda 41 militan öldü. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre (SİHG) ölenlerin 29’u Kaide, 12’si YPG’den. Ölen Kaide militanları arasında Mısır kökenli bir El Nusra lideri de var. Dün sabahki çatışmaların ardından YPG, IŞİD’e ait bir kontrol noktasını da ele geçirdi. Suriye’de ordunun denetimindeki Dera kentinin Nuva beldesinde ise bir minibüsün geçişi esnasında yola yerleştirilen mayının patlatılması sonucu 4’ü çocuk, 6’sı kadın 25 kişi hayatını kaybetti.