Aslında öyle bir ada yokmuş

Aslında öyle bir ada yokmuş
Aslında öyle bir ada yokmuş
Yıllardır haritalarda yer alan Büyük Okyanus'un güneyindeki Sandy Adası'nın aslında var olmadığını ortaya çıkaran bilim insanları büyük şaşkınlık içinde.

Büyük Okyanus’un güneyinde Sandy Adası olarak bilinen ve haritalarda da yer alan adacığın aslında var olmadığı ortaya çıktı. Haritaların yanı sıra Google Earth ve Google Map’te de 10 yılı aşkın süredir yer alan adayı görmeye giden Avustralyalı bilim insanları elleri boş döndü. Birçok maceracı gibi yeni yerler keşfetmeyi amaçlayan ekip, bunun yerine var olduğuna inanılan bir adanın aslında olmadığını keşfetmekten hayalkırıklığına uğramış.

HARİTAYA NASIL GİRDİĞİ BELİRSİZ

Sydney Üniversitesi ekibi, adanın Avustralya ve Fransız sömürgesi Yeni Kaldonya arasında belirlenen yerde olmadığını gördü. Ekipten Maria Seton, “Amacımız denizci haritaları için adanın koordinatlarını belirlemekti ama birşey göremeyince çok şaşırdık. Nasıl olup da haritaya girdiğini hiç anlamadık, ama anlamaya çalışacağız” dedi. Avustralya Hidrografi Kurumu, adanın bilimsel haritalara bile girmiş olmasının yıllardır tekrarlanan bir insan hatasından kaynaklandığı tahmininde bulundu. Google’dan bir sözcü ise, “ Dünya sürekli değişiyor ve biz de haritalarımızı güncelliyoruz” diye konuştu. {RADİKAL/DIŞ HABERLER }


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Google

  ,

  Avustralya

  ,

  haber

  ,

  Sözcü

  ,

  Bilim