Assange davasında zaman aşımı

Assange davasında zaman aşımı
Assange davasında zaman aşımı
WikiLeaks kurucusu Julian Assange hakkında İsveç'te cinsel taciz suçlamasıyla açılan üç ayrı dava zaman aşımına uğradı. İsveç Başsavcılığının Asange'a yönelik suçlamaları da düştü.

RADİKAL - İsveç'te, taciz suçlamasıyla açılan 3 ayrı dava Assange'ın ifadesinin aradan geçen 5 yıl içerisinde alınamaması nedeniyle zaman aşımına uğradı.  İsveçli savcılar, Assange'ın ifadesini İngiltere 'nin başkenti Londra'da almayı teklif etse de Assange'ın sürgünde yaşadığı Ekvador Büyükelçiliği bu talebi geri çevirdi.

Assange hakkında taciz suçlamasında bulunan İsveçli kadının avukatı Claes Borgström, davanın zaman aşımına uğrayacak olmasından dolayı mükellefinin biraz hayal kırıklığına uğradığını ancak 5 senelik zaman zarfında çok yıprandığı için de bir yandan da davanın düşmesinden dolayı rahatladığını ifade etti.

Assange: Merkel'in dinlendiğini gösteren belgeler var

2012'DE SIĞINMIŞTI

İsveç'te cinsel taciz suçlamasıyla hakkında tutuklama kararı bulunan ve hakkındaki suçlamaları reddeden Julian Assange, İsveç'e iade edilmesi halinde ABD 'ye gönderilmekten endişe ettiği için 19 Haziran 2012'de Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne sığınmıştı.

İngiltere hakkında İsveç'e iade kararı bulunan Assange'ın Ekvador Büyükelçiliği'nden çıkarak başka bir ülkeye gitmesine izin vermiyor. Ekvador, Julian Assange'a siyasi sığınma hakkı vermişti. (Al Jazeera) 

ABD Japonya'yı da izlemiş

Chomsky: Şirketler medyayı kitleleri bastırıp zihinlerini manipüle etmek için kullanıyor

Assange Fransa'dan sığınma istedi