Assange: Elimizde Türkiye ile ilgili önemli bilgiler var

Assange: Elimizde Türkiye ile ilgili önemli bilgiler var
Assange: Elimizde Türkiye ile ilgili önemli bilgiler var
ABD merkezli güvenlik ve istihbarat şirketi Stratfor'un 5 milyondan fazla elektronik postasını bugünden itibaren yayımlamaya başlayan WikiLeaks grubunun kurucusu Julian Assange, e-postalarda Türkiye ilgili de önemli bilgiler olduğunu söyledi.

LONDRA - Assange, bağımsız gazeteciliği savunan "Frontline Club"ın İngiltere'nin başkenti Londra'daki merkezinde basın toplantısı düzenledi.

" Bugün Wikileaks'in Stratfor'un e-postalarını açıklamaya başladığını" söyleyerek konuşmasına başlayan Assange, Stratfor'un kendini "küresel istihbarat organizasyonu" olarak tanımladığını ancak "Stratfor'un rüşvet ve kurumların içinde bulunan kişiler aracılığıyla bilgi topladığını" savundu.

Dünya genelinde 25 basın kuruluşunun açıklanmaya başlanan e-postaları yayımlayacağını kaydeden Assange, e-postaların hepsinin hemen açıklanmayacağını, bazılarının hala ambargolu olduğunu vurguladı.

Assange, e-postaları sağlayan kaynağın sorulması üzerine, "Kaynaklarımızı koruyan bir organizasyonuz, açıklamıyoruz" dedi.

Stratfor'un bugün açıklamaya başladıkları e-postalarla ilgili soruları yanıtlamadığını kaydeden Assange, kuruluşu "sorumsuzlukla" suçladı. Assange "Bu organizasyonda fırsatçılık kültürü var. Ancak ne yazık ki, etkinliği de çok" diye konuştu.

Toplantının ardından A.A muhabirinin sorularını cevaplayan Assange, e-postalarda Türkiye ile ilgili de önemli bilgiler olduğunu söyleyerek, "Ancak çok küçük bir kısmına henüz bakabildik" diye konuştu.

Toplantıya basının ilgisi yoğundu. Assange'ın yanı sıra, grupla yayın işbirliği yapan çeşitli ülkelerin gazetelerinden temsilciler de katıldı.

Wikileaks'den bugün yapılan yazılı açıklamada, Temmuz 2004-Aralık 2011 dönemini kapsayan yazışmaların, Stratfor tarafından kullanılan "bilgi ağları, yolsuzluk, kara para aklama teknikleri ve psikolojik yöntemleri" ortaya koyacağı belirtilmişti. (aa)