Assange Fransa'dan sığınma istedi

Assange Fransa'dan sığınma istedi
Assange Fransa'dan sığınma istedi
WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'a seslenerek Fransa'dan sığınma istedi.

RADİKAL – WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, Fransız gazetesi Le Monde’a yazdığı açık mektupta Fransa’dan sığınma istedi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’a seslenen Assange, ABD hükümetinin “zulmünün kurbanı” olduğunu söyledi.

Russia Today’in haberine göre, ABD hükümetinin “insan hakları ihlalleri ve tartışmalı eylemlerini ortaya çıkarması nedeniyle böyle bir zulme” maruz kaldığını ifade eden Assange’ın mektubunda şu ifadeler yer aldı:

“Muhbirlerin WikiLeaks’e aktardığı ve toplumun çıkarını ilgilendiren bilgileri yayınlamak nedeniyle ben, casusluk, komplo, hırsızlık veya ABD hükümetine ait gizli bilgilerden taviz vermek ve bilgisayar ihlalleriyle yargılanıyorum ve müebbet hapis veya daha kötü bir ceza riski var.”

Almanya'ya Assange, Manning ve Snowden'lı 'ifade özgürlüğü' heykeli

Üç yıldır Londra’da bulunan Ekvador Büyükelçiliği’nde yaşayan Assange, Ekvador’un “muhtemelen hayatını kurtardığını” söyledi.

ABD'nin Fransız Cumhurbaşkanlarını dinlediği ortaya çıktı

Fransa Adalet Bakanı Christiane Taubira, geçen günlerde yaptığı açıklamada, Assange’a siyasi sığınma verilebileceğini belirtmişti.  Bu açıklamayı olumlu karşıladığını ifade eden Assange, “Böyle bir jest, doğal olarak insani ve sembolik olur ve gerçeği ortaya çıkarmak için risk alan gazeteci ve muhbirlere cesaret mesajı gönderir” dedi.

FRANSA REDDETTİ

Öte yandan, Fransız yetkililerin Assange'ın talebini reddettiği bildirildi. Fransa, Assange'ın tehdit altında olmadığını öne sürdü. 

Snowden: Muhbirler korunmalı

Assange: Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar 2012'de Esad'ı devirmek için anlaştı

Casusluk krizi: Fransa ABD'ye istihbarat yetkilisi gönderecek