Assange: Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar 2012'de Esad'ı devirmek için anlaştı

Assange: Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar 2012'de Esad'ı devirmek için anlaştı
Assange: Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar 2012'de Esad'ı devirmek için anlaştı
WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, 2012'de Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar'ın Esad'ı devirmek için anlaşma yaptığını iddia etti. Assange, bu anlaşmaya ABD, Fransa ve İngiltere'nin de katıldığını belirtti.

RADİKAL - Suudi Arabistan'ın gizli belgelerini yayımlayıp ABD 'nin Fransa cumhurbaşkanlarını dinlediğini ortaya çıkarmasıyla yeniden gündeme oturan WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, Riyad'ın Şam hükümetini devirmek için 2012'de Türkiye ve Katar ile gizli bir anlaşma yaptığını ileri sürdü. 

WikiLeaks'in haziran ortasında yayımladığı dosyada, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'nın ülkenin büyükelçilikleriyle yaptığı gizli yazışmalar da yer alıyordu.

WikiLeaks: Yayınladığımız Suudi belgeleri elimizdekilerin onda biri

'ABD, FRANSA VE İNGİLTERE DE İŞİN İÇİNDE'

Dosyada yer alan belgelerin detaylarını Rossiya 1 televizyonunda yayımlanan 'Vesti nedeli' adlı programda anlatan Assange şunları söyledi:

"Yayımlanan belgeler Suudi Arabistan'ın Suriye hükümetini devirmek için 2012'de Katar ve Türkiye ile gizli bir anlaşma yaptığını gösteriyor. ABD, Fransa ve İngiltere de buna katılmış."

ABD'nin Fransız Cumhurbaşkanlarını dinlediği ortaya çıktı

'BAZEN KÖPEK O KADAR BÜYÜKTÜR Kİ…'

Assange ayrıca ‘ABD'nin müttefiklerinin Ortadoğu 'da bir hayli bağımsız davranabildiğini' de bir ‘köpek — sahip metaforu' ile açıkladı: 

"Suudi Arabistan'ı ABD'nin Ortadoğu'daki köpeği olarak görmeye alışmışız. Köpeği yönetenin insan olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bazen köpek o kadar büyüktür ki insanı peşinden sürükler." (Sputnik)

Casusluk krizi: Fransa ABD'ye istihbarat yetkilisi gönderecek

Almanya'ya Assange, Manning ve Snowden'lı 'ifade özgürlüğü' heykeli