Assange'ın İngiltere polisine maliyeti 14 milyon dolar

Assange'ın İngiltere polisine maliyeti 14 milyon dolar
Assange'ın İngiltere polisine maliyeti 14 milyon dolar
İngiltere polisinin, 2012'de Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nden sığınma isteyen WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange için yaklaşık 14 milyon dolar harcadığı açıklandı.

RADİKAL – Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ı korumak için bugüne kadar İngiltere polisinin harcadığı miktar açıklandı. Buna göre, 2012’de Londra ’daki Ekvador Büyükelçiliği’nden sığınma isteyen Assange için yaklaşık 14 milyon dolar harcandı.

Daily Mail’de yer alan habere göre, elçilik binasının önünde beklemeleri için her gün üç polis görevlendiriliyor ve Assange’ın günlük korumasına 16 bin 860 dolar harcanıyor. Bir polis girişte beklerken, diğer ikisi de Wikileaks kurucusunun, ziyaretçi kılığında binadan ayrılmaması için gözlem yapıyor.

Assange'den Google'a ağır suçlama

Assange'a kötü haber

2.7 MİLYON DOLAR FAZLA MESAİYE

Açıklamayı yapan polis sözcüsü, harcanan paranın 8.4 milyon dolarının maaşlara, 2.7 milyon dolarının ise fazla mesaiye ödendiğini belirtti.

İngiltere mahkemesi, 42 yaşındaki Avustralya vatandaşı Assange'ın tacizle suçlandığı İsveç 'e iadesine karar vermişti. Wikileaks kurucusu, 19 Haziran 2012'de Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne sığınmıştı. “Cinsel tacizle” suçlanan Assange’ın binayı terk etmesi durumunda tutuklanacağı biliniyor.

Noam Chomsky, Assange'ı ziyaret etti

Pamela Anderson Assange ile buluştu