Atatürk büstü Havana sokaklarında

Atatürk büstü Havana sokaklarında
Atatürk büstü Havana sokaklarında

Atatürk?ün heykeli Havana?nın en gözde mekânlarından olan, turistlerin uğrak yeri tarihi semtindeki Puerto Caddesi?ne dikildi.

Türk heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından yapılan Atatürk büstü Küba'nın başkenti Havana'ya dikildi

HAVANA - Küba’nın ulusal kahramanı Jose Marti’nin Ankara’da Çankaya parkında açılan heykelinin ardından, şimdi de Havana’nın tarihi semtindeki Puerto Caddesi’ne Mustafa Kemal Atatürk’ün büstü dikildi. Ankara’daki ve Havana’daki her iki heykel de Türk heykeltıraş Metin Yurdanur’un eseri.
Atatürk büstünün açılışı için önceki gün düzenlenen törene, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Haydar Berk, Küba Büyükelçisi Şanıvar Kızıldeli, Havana kent tarihçisi Dr. Eusebio Leal Spengler, Küba Dışişleri Bakanlığı ve Küba Halklarla Dostluk Kurumu ve Havana Şehri Halk Gücü Eyalet Meclisi mensupları katıldı. Tören sırasında konuşmacılar, Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ çağrısını yineledi. Dışişleri Müsteşarı Berk, açılışüa yaptığı konuşmada, bu heykelin Türk ve Küba Halkları arasındaki dostluğun ve sevginin bir sembolü olarak iki ülkenin gelecekteki jenerasyonları için bir ilham olacağını söyledi. Kent tarihçisi Dr. Eusebio Leal’se şunları söyledi: “Atatürk heykeli en iyi insanlık idealini oluşturmaya yardımcı olan, erdemli adam ve kadın olmak, millet olmak ve kültürlü olmak için daimi görevlerin ortaya çıkması hususundaki mütalaa telkinlerinin verildiği Havana’nın kalbinde yer alan yere konuldu. Yeni bir geleceği zorlamayı bilen, hümanist, yenilmez asi ve bir büyük öğretmeni getirdiği için Türkiye’ye teşekkür ederiz.” (Radikal)