'Atatürk Malatyalı' iddiasına Yunanlı eski komutandan destek

'Atatürk Malatyalı' iddiasına Yunanlı eski komutandan destek
'Atatürk Malatyalı' iddiasına Yunanlı eski komutandan destek
Radikal'in gündeme taşıdığı yazar Fatih Bayhan'ın 'Atatürk Malatyalı, yeğenleri de yaşıyor' iddialarını destekleyecek bir haber de Yunanistan'dan geldi.

Yunanistan’da geçtiğimiz yıl 16 generalin emekliye sevk edilmesiyle önlendiği ileri sürülen askeri darbe iddialarında adı geçen Kara Kuvvetleri eski Komutanı emekli general Frangulis Frangos, Fatih Sultan Mehmet, Atatürk , Recep Tayyip Erdoğan ve Bülent Arınç’ın Türk olmadıklarını iddia etti.


Frangos, yazdığı “Hangi Türkiye hangi Türkler” adlı kitabın tanıtımında “Kitabımın kapağına Fatih, Kemal ve Erdoğan’ın resimlerini koydum. Çünkü üçü de Türk değiller” dedi.

Fatih’in Yunan kökenli olduğu iddiası hakkında, “Bizans kilisesi 12 Apostoli‘nin (Havariler) bahçesine gömüldü. Ölmeden altı ay önce portresinin çizilmesine izin verdi. O portrenin altında da Yunanca yazıyor” diyen Frangulis, Mustafa Kemal Atatürk için de “Selanik’te değil Malatya’da doğdu. Zübeyde hanım annesi değil teyzesidir” ifadesini kullandı.

Türkiye’de nüfusun en fazla yüzde 40’ının Türk olduğunu iddia eden Frangos, kitabıyla Yunanlıların Türkiye ve Türklere bakış açısını değiştirmeyi hedefliyor.

Radikal muhabiri Ömer Şahin’in Ağustos ayında gündeme getirdiği yazar Fatih Bayhan’ın ”Mustafa’dan Kemal’e, Atatürk’ün Büyük Sırrı” kitabı da Atatürk hakkında benzer iddiaları içeriyordu.

Fatih Bayhan’a göre Malatyalı olan Atatürk’ün yakın akrabaları da halen hayatta. Bayhan Radikal’e iddialarını şu sözlerle açıklamıştı:

”Mustafa Kemal, Malatya Akçadağ’da doğdu. Ailesi Çakıroğulları diye biliniyor. Babası Mamo lakaplı Mehmet Reşat Bey. Türkmen kökenli, Teşkilat-ı Mahsusa üyesi. Annesi Ayşe Hanım. Akçadağ’da çiftlikleri var. Halası Zübeyde Hanım, çeteler tarafından kaçırılıp, bir süre alıkonuyor. Aile, laf-söz olmasın diye O’nu çiftliklerinde çalışan Ali Rıza Efendi ile evlendirip, Selanik’e gönderiyor.

Atatürk 5 yaşındayken babası, çeteler tarafından şehit ediliyor. Ayşe Hanım, oğlunu alıp Selanik’e gidiyor.O da vefat edince Ali Rıza Bey ve Zübeyde Hanım, küçük Mustafa’yı nüfusuna geçiriyor.

Atatürk, 1931 yılında Malatya’ya gidince aileyi belediye hoparlöründen anons ettirmiş. Daha sonra da maaş bağlatmış. Atatürk’ün abisi Ömer de cephede şehit olunca maaş çocuklarına geçmiş. Halen de ödenmeye devam ediyormuş…”