Ateist kilisesi açıldı: Ayin var, tanrı yok!

Ateist kilisesi açıldı: Ayin var, tanrı yok!
Ateist kilisesi açıldı: Ayin var, tanrı yok!
Papa'nın zeytin dalı uzattığı ateistler, bu adıma kendi kiliselerini kurarak yanıt verdi. Ateistler her pazar toplanıp 'ayin' yapıyor

Ateist ‘mega-kiliseler’, Batı ’yı hızla etkisi altına alıyor. Hıristiyan kiliselerine çok benzer yapıda olan ateist kiliselerde şarkılar söyleniyor, alkış tutuluyor ve topluma faydalı işlere methiyeler düzülüyor. Bu oluşumun geleneksel kiliselerden tek eksiği ise ‘tanrı’.

Milliyet.com.tr'de yer alan habere göre, Papa Francesco’nun, “Onlar da cennete gidebilir”? diyerek zeytin dalı uzattığı ateistlerden karşı adım geldi. Pazar ayinlerinden etkilenen ateistler, İngiltere ’nin ardından ABD ve Avustralya’da da kendi kiliselerini kurdu. Bir kilisede yapılan tüm ritüellerin, içinde din olmadan gerçekleştirildiği kiliselere ilginin büyük olduğu belirtiliyor. İngiliz ikili Sanderson Jones ve Pippa Evans tarafından kurulan “Sunday Assemblies”, yeni açılacak kiliseler için ABD ve Avustralya’yı kapsayan bir tur gerçekleştiriyor. Şu ana dek 50 bin dolar (102 bin TL) toplayan kurumun hedefi, 800 bin dolara (1 milyon 630 bin TL) ulaşarak yeni kiliseler için yeterli kaynağı elde etmek.


TEPKİ DE VAR

Kuruculardan Jones, bu fikrin aklına ilk kez bir kilisede düzenlenen Noel ayinine katıldıktan sonra geldiğini belirtiyor. Ayin sırasında söylenen ilahiler, yapılan konuşmalar, kendini geliştirme ve başkalarına yardım etme fırsatları Jones’un ilgisini çekmiş. Ancak özünde inanmadığı dinin olması sebebiyle Hıristiyan kiliselerine gitmek istemeyen Jones’un aklına ‘ateist kilisesi’ fikri gelmiş. Haberde, ABD’nin Los Angeles kentinde gerçekleştirilen pazar toplantısına katılanların durumdan memnuniyetleri dile getiriliyor. Bununla beraber, ‘ateizmin bir din olmadığı’ görüşünde olan ateistlerin bu oluşuma onay vermedikleri de ifade ediliyor. Toplantıya katılanların ise şarkılar söyledikleri, bağış toplandığı, kahve ve kekleri paylaştıkları anlatılıyor.


  http://www.radikal.com.tr/1160415116041521

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ateistlerin Kişiliği - BilişimUzmanı

  Ateistler hiçbir zaman inanca saygı göstermemişlerdir ve her zaman bir aşağılama ve yere vurma hırsı içerisinde olmuşlardır.. Saygı yoksa bizimde onlara karşı sevgi olmaması doğaldır.[bknz: bu yazıya gelecek olan eksi oylamalara ;) ] İnanmamak daha büyük bir inanç gerektirir.. Doğru yolu/bilgiyi bulduğunda bile onu görmemek için ve illa vardır bir alternatifi diye gözlerinizi yumar yada görmezden gelirsiniz.. Sizler "Doğa Ana" dersiniz biz "Allah" deriz. Siz ölümden korkar bir çaresini ararsınız biz fani olduğumuz bilir ve ona göre "olaki diğer dünya vardır" diyip orayada yatırım yaparız" sizler risk alıp yoktur diyip kestirip atarsınız. Sizler sadece inanmak istediğiniz avrupa menşeli kitapları okur kaynak edinirsiniz.. Biz de mantık ilminin bile endülüslerden avrupalılara yıllarca okutulduğunu bilir ve sadece avrupai kitapları okumaz ve Müslüman Türklerin bilime yaptıkları katkıları bilir ve okuruz ;) Sizler sadece kendi düşüncenize paralel yazanlara inanmaya okumaya devam edin nasılsa cahillik bedava ve çok güzel bişey ;)

  Bazıları Her zamanki gibi oyunu yiyor - alpertrkmn

  Papanın ateistlerle savaşındaki yeni oyunundan başka birşey değil bu. Önce zeytin dalı uzatacaksın sonra kendine benzetme amacıyla aha işte bunlar sizden bakın onlarda kilise kurdu varın gerisini siz düşünün diyeceksin cehalet içindeki dindarlar da bunu yiyecek dünya üzerinde bu konuşularak ateizmden insanlar uzaklaştırılmaya çalışılacak. Arkadaşım nasıl olabiliyor da kafatasınızın içindekini kullanmayıp bu yapılanları yiyebiliyorsunuz. Aslında ateistlerin imana gelmesini istediğiniz için sorgulamadan inanıyorsunuz. Aklı başında olan hiçbir ateist kilisesi adı altında toplanmaz. azıcık mantıklı düşünün inanmadan önce. Gerçi mantıklı düşünebilseniz ...

  komik bir isim olmuş - only truth

  neden ateist derneği açmıyorlarda, ille de kilise açıyorlar. dernektede sosyal faaliyet gösterebilirler.

  herseyin bir sebebi var - siradan vatandas

  dunya capinda ateist hareketi %25lere cikmis olmasina ragmen organize olmadigi icin politik olarak dikkate alinmadigindan olusan bir durum (amerikada ateistlerin sayisi afrika kokenlilerden daha fazla olmasina ragmen kucuk yerel organizasyonlarda kaldigi icin politik alanda temsil durumlari yok, kuresel olarak ise yeni sekillenmeye basladi - karsilastirmak icin vatikani dusunun) . gelgelim 'kilise' benzeri yapilar yapilmasi abartiya kacmis ki zannetmiyorum, guzel dekore edilmis bir yapidir buyuk olasilik. bunun sebebide organize dinlerin toplanan vergilerden faydalanmalarina karsi ateistlerinde 'madem bizim cebimizden cikiyor, bizim gorusumuze gitsin' durumu olabilir, mesela kilise arazisi hukumet tarafindan saglaniyor ve her turlu vergiden muaf, toplanan paralar vs. darisi kalan ulkelerin basina, belli olmaz turkiyede alevi ve benzeri durumdaki kardeslerimizin haklarini almasina on ayak olabilir.

  tanrisi olmayan azizler - ataycanada

  super olmus. sunday asembly destekcisi bir ateyizzzt olarak mekanlariyla, kurumlari ve rituelleriyle somutlasip bize dunyayi dar eden butun ilahi ve paganist din inanclara yan yana durarak verebilecegimiz guzel bir mesaj var! siz birakin buradan dunya hadi de ateist oldu gitti filan sallamalarini beyler bayanlar. acin yiyorsa boyle bir mekan Turkiye'de de gorun bakalim dunya ateist olmusmu gorun! dunya hala hurafelere inananlar ve tebalari tarafindan baski altinda tutuluyor. atesitlerin biz de buradayiz! tanri fikri olmadan da iyi ve paylasimci olabiliriz! demeleri ne guzel!

  Ateist kilisesi açıldı: Ayin var, tanrı yok! - UygarTurkiye

  Iste Houston, TX daki ateist kilisesine hos geldiniz... http://www.houstonoasis.org/wp/

  kelime-i şehadet getirirler - çalkın

  ortalıkta ateistim diye gezip başı sıkışınca Allah ım ne olur yardım et diyen bir sürü cesur insan gördüm.kötü bir örnek ama haiyan tayfunu ülkemizde olsaydı tüm o fırtınanın yıkımın kaosun içinde çaresizce ve tek başına ölümle yüzyüze geldiğinizde eminim burda atıp tutan aslan ateist arkadaşlarımız kelime-i şehadet getirirlerdi.işin kolayına kaçan bu arkadaşların bilinç altının koyu dehlizlerinde hep bir tanrı ışığı veya inancı vardır.burda sosyolojik açıdan irdelenmesi gereken konu kişilerin neden ateizme yöneldiğidir.ülkemiz için : anne baba ilgisizliği,sorunlu çocukluk,bilim dünyasında yer edinebilme,toplumdan dışlanma, buna bağlı olarak aykırı görünme çabası,dini ritüellerin ağır yükü, özenti, cool görünme sevdası,alevi inancından gelme, kolaycılığın dayanılmaz hafifliği, aslında Tanrı nın var olduğunu bilipte kendine göre ona tavır alma, küsme, vs.vs. vs. ne diyeyim Tanrı nın var olup olmadığını görmek için zaten insan oğlunun altmış yetmiş bilemedin seksen senesi var .o zaman işte gerçekle yüzleşeceğiz(bana göre) veya size göre yüzleşemeyeceğiz.toz olup dünyadan silinip gideceğiz.Ama ateist dostlara sormak isterim; ya Tanrı varsa, ya cennet veya cehennem varsa... o zaman yandı gülüm keten helva :)