Ateistlere 'ölüm' var

Ateistlere 'ölüm' var
Ateistlere 'ölüm' var

Britanya'nın başkenti Londra'da açılan 'ateist kilisesi' tepki toplamıştı.

Uluslararası Hümanist ve Etik Birliği'nin (IHEU) 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı ve BM üyesi 192 ülkenin dâhil olduğu 'The Freethought 2013' raporu, ateistlerin küresel çapta ayrımcılığa maruz kaldığını gösterdi.

Hepsi Müslüman 13 ülkede ateistler ya da ülkelerinin resmi dini olan İslamiyet’i reddedenlerin, yasalar uyarınca yargılanabildiğini ortaya koyan rapora göre, Batı’nın da bu konuda sicili pek parlak değil. IHEU, bazı demokratik Batılı ülkelerin de ateistlere ‘en hafif tabiriyle’ ayrımcılık uyguladığına ve ‘en kötü senaryo durumunda’ Tanrı’ya inanmayanları ‘kutsal değerlerle hakaretten hapisle cezalandırabildiğine’ dikkat çekti.

Raporda, “Ateistlerin var olma haklarını inkâr eden, vatandaşlıklarını iptal eden, evlenme haklarını sınırlayan, eğitime erişimlerini engelleyen ve devlet için çalışmalarının önünü tıkayan yasalar küresel ölçekte mevcut” denildi.
IHEU Başkanı Sonja Eggerickx, “Bu rapor, tüm vatandaşlara eşit davranılacağına dair BM anlaşmalarını imzalamış olmalarına karşın ülkelerin ezici çoğunluğunun ateistlerin haklarına saygı göstermediğini kanıtlıyor” dedi.

2012’de 60 ülkenin dâhil olduğu raporda, 7 ülkenin ateistler ya da din değiştirenleri idamla cezalandırdığı bilgisi yer alırken, bu sene bu listeye 6 ülke daha eklendi. Bu ülkeler şöyle: Afganistan, İran, Malezya, Maldivler, Moritanya, Nijerya, Pakistan, Katar, Suudi Arabistan, Somali, Sudan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen.

25 AB ülkesinde sistematik ayrımcılık
Raporda, ‘27 üyeli AB çapında da ateistlere yönelik sistematik ya da ağır ayrımcılık bulunduğu’ belirtildi. IHEU, kutsal değerlerle hakaret yasalarının 3 yıla kadar hapis cezası öngördüğü Avusturya, Danimarka, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Malta ve Polonya’yı’ ağır ayrımcılık yaşanan ülkeler’ olarak sıraladı. Rapora göre, ‘özgür ve eşit ülkeler’ sıralamasındaki Hollanda ve Belçika haricinde geri kalan 25 AB ülkesinde de sistematik ayrımcılık mevcut.

IHEU, ABD ’de ateistlerin yasal hakları konusunda durumun ‘büyük ölçüde tatmin edici’ olmasına karşın ‘dindar olmayı Amerikalı olmaya eşit gören’ kanunların da bulunduğuna dikkat çekti. Latin Amerika ve Karayipler’deki çoğu ülkede ateistlerin sistematik olarak ayrımcılığa uğradığını gösteren rapora göre, bu bölgedeki istisna Brezilya. IHEU, ateistlerin Brezilya’daki yasal haklarını ‘büyük ölçüde tatmin edici’ olarak nitelerken, Jamaika ve Uruguay’a da ‘özgür ve eşit ülkeler’ sıralamasında yer verdi.

Rapora göre, ateistleri Afrika’da da ‘sistematik ya da ağır ayrımcılığa’ maruz kalıyor. Mısır, Libya ve Fas, ateistlerin haklarının çok ağır şekilde ihlal edildiği ülkeler arasında. (CENEVRE/REUTERS)