Atina Türkiye'yi uzaktan vurabilecek füzeye kavuştu

Yunanistan, 250 km menziliyle Türkiye'yi vurabilecek Fransız füzelerine kavuştu. Yunan Savunma Bakanlığı, envanterinde 15 adet bulundurduğu Mirage 2000-5 savaş uçakları için Fransa'dan Scalp füzeleri satın aldıYORGO KIRBAKİ

Ta Nea gazetesinin haberine gore, Scalp füzeleri geçen haftadan beri Tanagra mevkiindeki Thiseas hava üssünde bulunuyor.

Silah üstünlüğü Atina’ya geçti
Yunanistan’ın savunma alanında ilk kez Türkiye’ye karşı avantajlı konuma geçtiğini savunan gazete, Scalp füzeleri sayesinde Yunanlı pilotların ‘düşman uçaksavarlarının’ menziline girmeden büyük mesafedeki hedefleri vurabileceğini yazdı. Gazetenin çizdiği krokilere göre, bu füzeler uçaklarla Meriç’ten fırlatıldığında İstanbul’u, Midilli ve Rodos’tan fırlatıldığında ise Ege bölgesinin tümünü ve İç Anadolu’nun bir bölümünü vurabiliyor.
Menzili 250 km, uzunluğu 5.1 metre, hızı saatte 1000 km ve ağırlığı 1230 kilo olup 450 kilo savaş başlığı taşıyan Scalp füzeleri hakkında ‘Yunan Hava Kuvvetleri’nin uzun kolu’ benzetmesini yapan Ta Nea, Türkiye ve ABD’nin ‘Nükleer Silahları Kontrol Protokolü’nde öngörülen menzil sınırını ihlal ettikleri gerekçesiyle bu siparişi engellemeye çalıştıklarını belirtti.