Attawapiskat yerlilerinin şefi açlık grevinde

Attawapiskat yerlilerinin şefi açlık grevinde
Attawapiskat yerlilerinin şefi açlık grevinde

Şef Theresa Spence, "Halkımız, hükümetin aldığı kararların etkisini yaşıyor. Bunları konuşmamız lazım" dedi

Kanada'da Attawapiskat yerlilerinin şefi başbakanla görüşme talebi geri çevrilince açlık grevine başladı

OTTAWA - Kanada'nın Attawapiskat bölgesinde yaşayan yerlilerin lideri Şef Theresa Spence, bölge halkının sorunlarını anlatmak için randevu talebinde bulunduğu Başbakan Stephen Joseph Harper'dan olumlu yanıt alamayınca açlık grevine başladı.

Yeni Demokrat Parti (NDP) Milletvekili Charlie Angus'un girişimleriyle geçen yıl kaydedilen ve ülkeyi ayağa kaldıran Attawapiskat Yerlileri'nin yaşam koşullarının gösterildiği görüntüler ülkede güncelliğini koruyor.

DÜNYAYA ACİL YARDIM ÇAĞRISI
Yerlilerin sorunlarını duyuran indiancountrytodaymedianetwork.com isimli internet sitesi ve Youtube'dan dünyaya acil yardım çağrısı yapan Attawapiskat Yerlileri'nin Şefi Theressa Spence, aradan geçen zamanda soruna çözüm getirilmediği için Başbakan Harper'la görüşmek istedi. İsteğine olumlu karşılık bulamayan Şef Theresa Spence, bölgede 2 bin kişinin, barakadan bozma derme-çatma ve çoğu elektriksiz ve sağlıklı içme suyundan yoksun evlerde yaşadığını hatırlattı.

Kanada Kuzey Kalkınma ve Yerlilerle İlişkiler Bakanı John Duncan'ın, kendisiyle görüşmeye hazır olduğunu açıklamasına rağmen grevine devam eden Şef Theresa Spence, "Halkımız, hükümetin aldığı kararların etkisini yaşıyor. Bunları konuşmamız lazım" dedi.

aa