AVM'de katliam

AVM'de katliam
AVM'de katliam
Kenya'nın başkenti Nairobi'de lüks bir alışveriş merkezine düzenlenen saldırıda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 30 kişi öldürüldü.

Kenya dün kanlı bir saldırıyla sarsıldı. Başkent Nairobi’nin lüks semtlerinden olan Wesdland’daki alışveriş merkezine gelen saldırganlar, silahlarla içerdekileri tarayıp, üzerlerine el bombaları attı. Saldırıda aralarında çocuk ve kadınların da olduğu en az 30 kişi hayatını kaybederken, 50’den fazla kişi de yaralandı. Saldırıyı, El Kaide bağlantılı El Şebab örgütü üstlendi.
Kenya İçişleri Bakanı Mutea Iringo, saldırının başladığı ilk saatlerde hükümet yetkilileri tarafından ‘soygun sonrası çıkan silahlı çatışma olarak açıklanan olayın terörist saldırı olabileceğini’ belirtti. Polisin alışveriş merkezine çıkan tüm yolları kapattığı, saldırganların elinde bulunduğu iddia edilen 10 kadar rehinenin kurtarılması için binaya özel eğitimli askerlerin girdiği ve çatışma çıktığı kaydedildi. Daha önce tehdit etmişti

Bazı görgü tanıkları, saldırı sonrası insanların panik içinde kaçtıklarını, onlarca yaralının alışveriş merkezinde bulunan araçlarla hastaneye sevk edildiğini aktardı.
Saldırının düzenlendiği Westgate’in daha çok Kenyalı zenginlerin ve yabancıların gittiği bir alışveriş merkezi olduğu belirtildi. Başta ABD olmak üzere birçok ülke saldırıyı kınadı.
Somali merkezli bir örgüt olan El Şebab, Kenya ve diğer Afrika ülkelerinden gelen ‘barış gücü’ne karşı silahlı mücadele yürütüyor. El Kaide bağlantılı örgüt daha önce yaptığı açıklamada, “Savaşı Kenya topraklarına taşıma zamanı” demişti. Kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu katliam için ise örgütün yorumu “Somali’de Kenya askerleri tarafından işlenen suçlar için adalet” oldu.