Avrupa Birliği Rus büyükelçiyi istemiyor

Avrupa Birliği Rus büyükelçiyi istemiyor
Avrupa Birliği Rus büyükelçiyi istemiyor
Avrupa Birliği, Rusya'nın AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vladimir Chizhov ve adı açıklanmayan bir görevlinin AB Parlamentosu'na girişine yasak getirdi.

RADİKAL - Ukrayna kriziyle başlayan ve Moskova’nın 89 Avrupalı isme ülkeye giriş yasağı koymasıyla bozulan Avrupa Birliği – Rusya ilişkilerindeki gerilim artarak sürüyor. Rusya’nın kararını “tamamen keyfi ve haksız” olarak nitelendiren AB, misilleme yaparak, Rusya’nın AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vladimir Chizhov ve adı açıklanmayan bir görevlinin AB Parlamentosu’na girişine yasak getirdi.

Zeit Online’ın haberine göre, AB Parlamento Başkanı Martin Schulz’un bürosundan yapılan açıklamada, Schulz’un Rusya’nın listeyi hangi kriterler bazında ve ne tür yasal temellere dayanarak oluşturduğunun açıklamaması nedeniyle aldığı duyuruldu.

İŞBİRLİĞİ KOMİTESİNİN ÇALIŞMASI ASKIYA ALINDI

Buna ek olarak, AB-Rusya ortak Parlamento İşbirliği Komitesi çalışmalarının da askıya alındığı kaydedilen haberde, gelecekte Rus politikacıların AB Parlamentosu’na girişine "duruma göre bakılarak" karar verileceği de yer aldı.

89 Avrupalı politikacının Rusya'ya girmesi yasaklandı

RUSYA’NIN KARA LİSTESİ

Rusya’ya girişi yasaklı Avrupalı politikacılar arasında İngiltere eski Dışişleri ve Savunma Bakanı Malcolm Rifkind, Belçika eski Başbakanı ve AB Parlamentosu üyesi Guy Verhofstadt, Çek politikacı ve eski dışişleri bakanı Karel Schwarzenberg, Letonya eski dışişleri bakanı ve eski Avrupa Komiseri Sandra Kalniete, İngiliz diplomat ve istihbarat servisi MI6 eski başkanı Robert John Sawers, Estonya Adalet Bakanı Urmas Reinsalu, İngiltere eski başbakan yardımcısı Nick Clegg, Polonya eski başbakanı ve Avrupa Parlamentosu eski başkanı Jerzy Buzek, AB Parlamentosu Yeşiller Grupbaşkanvekili Rebecca Harms, Daniel Cohn-Bendit, Alman Savunma Bakanlığı Müsteşarı Katrin Suder, Alman Hava Kuvvetleri Müfettişi gibi önemli isimler bulunuyor. (Ahmet Yıldırım/DHA)

Putin'den ABD'ye 'FIFA' suçlaması