Avrupa Birliği, Schengen'i sıkılaştırma hazırlığında

Avrupa Birliği, Schengen'i sıkılaştırma hazırlığında
Avrupa Birliği, Schengen'i sıkılaştırma hazırlığında
Fransa'da Charlie Hebdo'ya düzenlenen saldırı terörle mücadeleyi bir kez daha Avrupa Birliği'nin ilk gündem maddesi haline getirdi.

RADİKAL – Fransa’nın inisiyatifiyle Paris’te, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin içişleri bakanlarını bir araya getiren toplantıdan çıkan mesajlar, ‘sınır kontrolü olmadan’ yolculuk imkânı sağlayan Schengen sisteminde değişikliğe gidilmesinin ve mevcut kuralların sertleştirilmesinin gündeme geleceğine işaret etti. AB ülkeleri uzun süredir özellikle dış sınırlardaki kontrollerin güçlendirilmesi için teknik çalışma yürütüyordu.

Hürriyet gazetesinden Güven Özalp’ın haberine göre, İspanya İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz, AB’deki hareket kabiliyetinin terör saldırıları yapmak isteyenlerin hareketini kolaylaştırdığına dikkat çekti.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ise “AB yasaları terörle mücadele için yeterli değil” dedi.

Schengen’de kuralların sıkılaştırılması mevcut vize uygulamalarını kısa vadede doğrudan etkileyecek olmasa da orta ve uzun vadede dolaylı bir etki söz konusu olabilir. Şu aşamada, dış sınırlardan AB’ye giriş yapanlar hakkında maksimum düzeyde, derinlemesine, somut ve doğru bilgi elde edilmesi amaçlanıyor. Paris’teki saldırıların ardından AB’nin önlem alacağı diğer bir alan ise internet . AB Komisyonu, internet şirketlerinden terörü savunan, şiddet ve nefreti teşvik eden içeriklerin bildirilmesinin ve kaldırılmasının garanti altına alınmasını istiyor. İnternet şirketleri bu alanda işbirliğine açık oldukları mesajını verseler de şu ana kadar atılmış somut bir adım söz konusu değil,


  http://www.radikal.com.tr/127026812702681

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Daha Bismillah.. - evet_isyan06

  Dün bir bu gün iki.. Var mı öyle 2-3 saldırı oldu diye serbest dolaşımı sınırlamak, özgürlükleri askıya almak? Türkiyede yıllarca her gün birileri öldü bazen günde 30-40 kişi öldü yılda 3-5 bin kişi öldü. O zamanlar zırt pırt atlayıp buralara geliyor Türkiyeye özgürlükleri kısıtlamayın diye ders veriyordunuz noldu size böyle? İşin ucu size dokununca Türkiyeye dediklerinizin tam tersini yapıyorsunuz! Türkiyedeki liboşlar da şunları görsün de saftirik saftirik konuşmasınlar bundan sonra. Terörizmle özgürlük vererek değil gırtlağına çöküp nefesini keserek savaşılır. Avrupa'nın da bize söylediklerinde ne kadar samimi olduğu böyle durumlarda ortaya çıkıyor. 2004lerde Londra ve İspanya metrolarına saldırı olduğunda da aynısı olmuş İngiltere ve İspanyada terörle mücadele yasaları anında değişmiş, özgürlükler kısıtlanmıştı. Adamlarda 10-15 kişi ölünce özgürlükler kısıtlanıyor bizde belki 50 kişi öldü hala yok şunu yapma, yok bunu yapma derler. Hadi liboşları geçtim devleti yönetenler bari görsün bunu..