Avrupa Birliği'nden Rusya'ya karşı Rusça kanal

Avrupa Birliği'nden Rusya'ya karşı Rusça kanal
Avrupa Birliği'nden Rusya'ya karşı Rusça kanal
Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, Avrupa Birliği'nin Rusça bir televizyon kanalı kurabileceğini açıkladı. BuzzFeed News'e konuşan Rinkevics, "Rus televizyonlarının son yıllarda çok agresif bir şekilde propaganda yapması" nedeniyle bu planı gündeme aldıklarını söyledi.

RADİKAL - Rusya- Avrupa Birliği ilişkileri, Ukrayna'daki siyasi kriz nedeniyle gerilimli bir dönemden geçerken, Avrupa Birliği liderlerinin, Rusça yayın yapacak yeni bir televizyon kanalı yaratmayı düşündüğü ortaya çıktı.  ABD  merkezli internet haber sitesi BuzzFeed News'e röportaj veren Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, Rus televizyonunun son yıllarda "çok agresif bir habercilik politikası izlediğini ve bunun propaganda olarak adlandırılabileceğini" savundu.

Sputnik Türkiye 'de yer alan habere göre, Rusça bir televizyon kanalı kurmayı bu nedenle gündeme aldıklarını belirten Rinkevics, "Yeni televizyon kanalı alternatif bir propaganda kaynağı olmayacak; haber ve eğlence programlarının yer alacağı sıradan bir Avrupa kanalı olacak" dedi. Letonyalı politikacı, 15 kadar Avrupa Birliği üyesi devletin Rusça kanal fikrine olumlu baktığını; bunlar arasında İngiltere, Polonya ve İskandinav ülkelerinin de olduğunu söyledi.