Avrupa Birliği'nden sosyal medya yasağına sert tepki

Avrupa Birliği'nden sosyal medya yasağına sert tepki
Avrupa Birliği'nden sosyal medya yasağına sert tepki
Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Sözcüsü Maja Kocijancic, Türkiye'de çeşitli sosyal medya sitelerine erişimin engellenmesi hakkında, 'Bu kısıtlamalar defalarca tekrarlanan endişelerimizi teyit ediyor' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye ’de sosyal medyaya yönelik yasaklara tepki göstererek bu adımın sıkça dile getirilen endişeleri haklı çıkardığını vurguladı. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Sözcüsü Maja Kocijancic, “Sosyal medyaya yönelik toptan yasaklama çok ciddi bir sorun. Bu adım, mevcut Türkiye yasal düzenlemeleri kapsamında orantısız kısıtlamaların kullanımına yönelik defalarca tekrarlanan endişelerimizi teyit ediyor” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı: Sosyal medya yasakları kaldırılmalı

Hürriyet'te yer alan habere göre, Kocijancic, ifade ve basın özgürlüğü konusunda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesiyle ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadıyla uyumlu daha iyi bir ortam yaratma çağrısını yinelediklerini söyledi.

Atina: Savcının şehit edilmesinde Yunanistan bağlantısı komplo teorisi

Yasakların devreye sokulmasına gerekçe olarak gösterilen Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınması olayına da değinen Kocijancic, geçen hafta gerçekleştirilen saldırıdan şoke olduklarını belirterek, “Bu tür şiddet eylemlerini güçlü şekilde kınıyoruz. Bunlar hiçbir koşulda adaleti sağlama ya da siyasi amaçları gerçekleştirmede bir vasıta olarak değerlendirilemez” ifadelerini kullandı.

Retweet'e yorum özelliği geldi

İnternet yasakları VPN servislerinin yüzünü güldürdü