Avrupa grevde!

Avrupa grevde!
Avrupa grevde!
Avrupa Sendikalar Konfederasyonu'nun İspanya, Portekiz, İtalya ve Yunanistan için yaptığı iş bırakma ve protesto çağrısına Fransız sendikalar da katıldı.

İspanya'da hükümetin yaptığı kesintilere ve kemer sıkma tedbirlerine karşı, işçi sendikalarının çağrısıyla ülkenin farklı kentlerinde gerçekleşen genel grevde çıkan olaylarda şimdiye kadar 40 kadar kişinin yaralandığı bildirildi. Madrid büyük bir gösteriye hazırlanırken İspanya Meclisi 13 milyar avroluk kesintiyi kabul etti.
İspanyol hükümetinin verdiği bilgiye göre, ülkenin farklı yerlerinde olaylı geçen genel grevde yaralılardan 20 kadarı polis.

“YÜKSEK KATILIM VE TAM BAŞARI”

Ulaşım, endüstri, eğitim, sağlık, adliye başta olmak üzere hemen hemen tüm sektörleri ve devlet kurumlarını etkileyen genel grevle ilgili olarak hükümet kanadı “asgari hizmetlerin güvenceye alındığı, normal seyrinde bir genel grev yaşanıyor” derken, işçi sendikaları ise “yüksek katılım ve tam başarı” açıklamasında bulundu.

Genel greve katılımla ilgili hükümetin ve sendikaların verdikleri rakamlar arasında çok büyük fark olduğu görülürken, taraflar arasındaki tartışmalar, bugünkü genel greve katılımın 29 Mart'taki bir önceki grevi aşıp aşmadığı üzerinde yoğunlaştı.

Hükümet kaynakları, saat 12.30 itibariyle ülke genelinde elektrik tüketiminin normalin yüzde 12,5 altında olduğunu ancak 29 Mart'ta aynı periyotta elektrik tüketiminde yüzde 20'ye varan düşüş yaşandığını ifade etti.

Ekonomi Bakanı Luis de Guindos, mecliste basına yaptığı açıklamada “Genel grev hakkına saygı duyuyorum ama bunun ülkemizi etkileyen kaygıları azaltmak için doğru bir yol olduğuna inanmıyorum” dedi. De Guindos, hükümetin bu zamana kadar yaptığı kesintilerin, “gelecekte devletin ekonomik gücünü garantiye almak, işsizlik rakamlarını düşürmek ve ekonomik küçülmeyi aşmak için tek olasılık” olduğunu savundu.

“MART’TAN BU YANA 600 KİŞİ İŞİNİ KAYBETTİ”

Ülkenin iki büyük işçi sendikası CCOO ve UGT'nin genel sekreterleri ise düzenledikleri basın toplantısında, “29 Mart'taki genel grevden daha yüksek katılım olduğunu” savundu. Genel greve katılım yüzde 80 düzeyinde olduğunu söyleyen sendika liderleri, hükümetin ekonomi politikasını değiştirmesini ve Başbakan Mariano Rajoy'un aldığı kesinti kararlarını referanduma götürmesini istediler.

“Bu genel grev hiçbir dönemin sonu değil” diyen CCOO Genel Sekreteri Fernando Toxo, “29 Mart'a nazaran bugün 600 bin kişi daha az genel greve katıldı çünkü Mart'tan bu yana 600 bin kişi işini kaybetti” diye konuştu.

Öte yandan İspanya İşadamları Örgütleri Konfederasyonu (CEOE) Başkanı Juan Rosell, genel greve katılımın yüzde 12 olduğunu iddia etti. Rosell, “Siyasi, gereksiz ve yersiz” diye tanımladığı genel grevle ilgili, “İçeride kazanacağımız az şey var ama dış imajımızda çok şey kaybedebiliriz. Dışarıdan bakıldığında genel grev ekonominin toparlanmasına bir dinamit atmaktır” yorumunu yaptı.

13 MİLYAR AVROLUK KESİNTİ KABUL EDİLDİ

Bu arada 80 hakim greve katılırken, aralarında 2002 yılında Galisya açıklarında batan “Prestige” adlı petrol tankeriyle ilgili davanın da olduğu çok sayıda duruşmanın ertelendiği duyuruldu. Genel grevin etkisi ayrıca İspanyol meclisinde de görüldü. Ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE), Komünist görüşlü Birleşik Sol (IU), Yeşiller ve bazı küçük siyasi partilerden 40 kadar milletvekili, genel greve katılarak meclise gelmedi.

Kamu harcamalarında 13 milyar avrodan fazla kesintinin öngörüldüğü 2013 yılı bütçesi ise mecliste kabul edilerek, senatoya gönderildi. 2013 bütçesine göre hükümet, gelecek yıl yüzde 0,5'lik ekonomik küçülme, yüzde 24,3'lük işsizlik oranı öngörüyor. Gayri safi yurt içi milli hasılanın kamu açığına oranını ise yüzde 3,8 olarak hedefliyor.

Bütçe görüşmelerin yapıldığı meclis binası çevresinde geniş güvenlik önlemi alan İspanyol polisi, demir parmaklıklarla kapattığı meclis çevresindeki sokaklarda kimlik kontrolü yaparak bazı geçişleri kısıtladı.

Genel grev kapsamında ülkenin dört bir yanında gösteriler düzenlenirken, Madrid'deki gösteri TSİ 19.30'da başlayacak.

“SOSYAL AVRUPA ’YA EVET, KEMER SIKMAYA HAYIR”

Avrupa ülkelerinde uygulanan kemer sıkma politikalarını Paris Montparnasse Bulvarı üzerinde toplanan yaklaşık 5 bin kişilik grup protesto etti.

Katılımın beklenenden az olduğu gözlenen gösteride, “Sosyal Avrupa'ya evet, kemer sıkmaya hayır” sloganı atan grup, işçi haklarının korunmasını talep eden pankartlar taşıdı. Bazı göstericiler de protesto mitingine çocuklarıyla katıldı.

Son dönemde kilisenin büyük tepki gösterdiği “Herkes için evlilik” sloganıyla gündeme gelen eşcinsel evliliğini destekleyen rahibe elbiseli kadın gösterici medyanın ilgi odağı oldu.

Paris dışında, Marsilya, Nantes, Strasbourg, Rennes, Toulon şehirlerinde de sendikaların taleplerine destek yürüyüşleri düzenlendi. (radikal/aa)