Avrupa Komisyonu: Troyka feshedilebilir

Avrupa Komisyonu: Troyka feshedilebilir
Avrupa Komisyonu: Troyka feshedilebilir
Avrupa Komisyonu, Yunanistan'a verilen mali yardım karşılığında yapılması istenen reformları denetleyen Troyka'nın kaldırılabileceğini duyurdu.

RADİKAL - Avrupa Komisyonu, Yunanistan'a verilen mali yardım karşılığında yapılması istenen reformları denetleyen Troyka'nın feshedilebileceğini açıkladı. Troyka, Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu IMF'nin denetçilerinden oluşuyor. Denetçiler, Yunanistan'ın taahhütlerini yerine getirip getirmediğini görmek için bu ülkeyi düzenli olarak ziyaret ediyor.

Yunanistan'daki yeni solcu hükümet, Troyka'nın ağır kemer sıkma programını reddediyor. Atina, kurtarma paketinin koşullarının yeniden müzakere edilmesini ve borçlarının önemli bir bölümünün silinmesini istiyor.

Syriza'nın Türkiye hesabı sahte çıktı

'ÖNCELİKLE YUNANİSTAN'IN POZİYONUNU İYİCE ANLAMALIYIZ'

Komisyon sözcüsü Margaritis Schinas, bugün düzenlediği basın toplantısında Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker'in Troyka'nın kaldırılabileceğine ilişkin sözlerini hatırlattı. Juncker, geçen yıl göreve geldikten sonra açıkladığı programında, "İleride Troyka'nın yerine, demokratik açıdan daha meşru, daha fazla hesap sorulabilir, hem ulusal düzeyde hem de Avrupa düzeyinde daha fazla parlamenter denetime tabi olacak bir yapı oluşturabilmeliyiz" demişti. Schinas, bu sözlerinin ötesinde yorum yapmaktan kaçıdı, "Öncelikle Yunanistan'ın pozisyonunu iyice anlamalıyız" dedi.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Çarşamba günü Brüksel'de Juncker ile görüşecek.

Tsipras'tan Barbaros şartı

AP Başkanı: Atina uzlaşmaya açık

19 ÜYENİN OY BİRLİĞİ GEREKİYOR

25 Ocak'ta yapılan seçimleri kazanarak işbaşına gelen radikal solcu Syriza partisinin lideri olan Tsipras, Troyka'yı reddediyor ve uluslararası kuruluşların kurtarma paketi karşılığında dayattığı kemer sıkma önlemlerine son vereceklerini söylüyor. Syriza, kurtarma paketindeki koşulların Yunanistan'ı yoksullaştırdığını, işsizliği artırdığını ve ülkenin borç yükünü azaltmadığını vurguluyor.

Tsipras'tan Kıbrıslı Türk açılımı


2012'de borçlarının bir bölümü silinmesine karşın Yunanistan'ın hâlâ 315 milyar euro borcu var. Bu rakam, Yunanistan'ın gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 175'ine karşılık geliyor. Schinas Yunanistan'la imzalanan kredi anlaşmasının bir "sözleşme" olduğunu söyledi ve koşullarının değiştirilmesi için Euro Bölgesi'nin 19 üyesinin oybirliğine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Yunanistan'ın mevcut kredi programının süresi 28 Şubat'ta doluyor. 7.2 milyar euroluk kredi diliminin serbest bırakılması konusunda henüz bir anlaşma sağlanmış değil.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu: Tsipras Kıbrıs politikalarını değiştirmeli

Syriza'nın İspanyol kardeşi de iktidara yürüyor!