Avrupa Merkez Bankası: Yunan tahvillerini istemiyoruz

Avrupa Merkez Bankası: Yunan tahvillerini istemiyoruz
Avrupa Merkez Bankası: Yunan tahvillerini istemiyoruz

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB), bankaların Yunanistan'ın borçlarını kredi teminatı olarak kullanmasına izin veren muafiyeti kaldırdığı bildirildi. Böylece Yunanistan'ın borçlarını ödemek için yeni kredi alması zorlaşacak.

RADİKAL - Avrupa Merkez Bankası'nın, bankaların Yunanistan'ın borçlarını kredi teminatı olarak kullanmasına izin veren muafiyeti kaldırdığı bildirildi.

Avrupa Merkez Bankası, Yunanistan tahvillerinin Eurosistem para politikası işlemlerinde teminat olarak kullanımına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Konseyi, Yunanistan tarafından ihraç edilen ya da tamamen teminat altında olan menkul borçlanma araçlarını etkileyen muafiyeti kaldırma kararı aldı" ifadesi kullanıldı. Kurul kararının, mevcut Eurosistem kuralları çerçevesine uygun olduğu belirtilen açıklamada, "Söz konusu karar, programın gözden geçirilmesinin başarılı bir sonuca varmasının mümkün olmadığı ve mevcut Eurosistem kurallarına uygun olduğu gerçeğine dayanır" değerlendirmesinde bulunuldu.

Avrupa Komisyonu: Troyka feshedilebilir


11 ŞUBAT İTİBARİYLE GEÇERLİ OLACAK

Yunan bankalarının, Avrupa Merkez Bankası'nın Acil Kredi Desteği programı aracılığıyla fonlara erişiminin sağlanacağı aktarılan açıklamada, yeterli alternatif teminatı olmayan Eurosistem taraflarının likidite ihtiyaçlarının, Acil Kredi Desteği yoluyla ilgili ulusal merkez bankası tarafından Eurositem'in mevcut kuralları dahilinde karşılanabileceği kaydedildi. Ayrıca, söz konusu düzenlemelerin 11 Şubat itibarıyla geçerli olacağı kaydedildi.

Tsipras'tan Barbaros şartı


HÜKÜMETİ DAHA FAZLA BASKI ALTINA ALMASI BEKLENİYOR

Söz konusu muafiyet, bu araçların Eurosistem para politikası operasyonlarında minimum kredi derecelendirme gereklerini yerine getirmemesine rağmen kullanılmasına imkan tanıyordu. Öte yandan, söz konusu kararın Yunanistan'ın uluslararası kreditörlerle kurtarma programıyla ilgili anlaşma yapması bakımından yeni hükumeti daha fazla baskı altına alması bekleniyor. Yunanistan'ın borçlarını yeniden yapılandırılması için temaslarda bulunan Yunan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, sabah saatlerinde Frankfurt'taki ECB'yi ziyaret etmiş ve Başkan Mario Draghi ile görüşmüştü. (AA)

Yunanistan Maliye Bakanı'nın oturuşu dikkat çekti

Syriza'nın Türkiye hesabı sahte çıktı


  http://www.radikal.com.tr/128683212868321

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  O oturuşa bir cevap olacaktı! - legendary

  Gecikmedi. Çünkü restleşecek konumda değilsin. Akdeniz insanı genelde kendisini olduğundan önemli kabul eder haliyle bu sosyal mekanizmalar üzerinden kurumsal işleyişe de sirayet ediyor... Verilen poza bakan sanır ki hazret (!) çok güçlü pozisyonda... Yeni Yunan yönetiminin devlet ciddiyetinden uzak giyimleri ve tavırlarını biraz itici buluyorum. Başkalarına doğal gelebilir ama resmiyetin gerekleri vardır. Bunu da unutmamak gerekir... Ha biz bunu protesto amaçlı yapıyoruz diyorlarsa da sanırım yavaş yavaş yanıt almaya başladılar... Ayrıca AMB kararı doğrudur. Borç ödemede yan çizmeye başlarsan borç alman zorlaştırılacaktır. Sebep sonuç ilişkisi...