Avrupa Parlamentosu 23 Nisan kutlayacak

Avrupa Parlamentosu 23 Nisan kutlayacak
Avrupa Parlamentosu 23 Nisan kutlayacak

Fotoğraf: DPA

Bu yıl, 23 Nisan Çocuk Bayramı ilk kez Avrupa Parlamentosu'nda da kutlanacak. Aralarında Türkler'in de olduğu yaklaşık 140 çocuk, milletvekillerinin koltuklarını devralacak.

Almanya ve Belçika'dan gelen, aralarında Türk kökenlilerin de bulunduğu yaklaşık 140 çocuk, Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'nda konuşma yapacak. Çocuklar, konuşmalarının ardından adet olduğu üzre siyasetçilerin koltuklarını devralacak ve onlara sorular soracak.

Bu organizasyona önayak olan Alman Sosyal Demokrat Partisi Avrupa Parlamentosu üyesi İsmail Ertuğ, Deutsche Welle'ye verdiği özel röportajında, bu fikrin Berlin'deki 23 Nisan Derneği'nde sohbet sırasında ortaya çıktığını ve daha sonra bu öneriyi Avrupa Parlamentosu'na taşıdığını kaydetti. Parlamentoda yetkili mercilerle görüştükten sonra böyle bir kutlamaya hiçbir engel olmadığını teyit ettiren Ertuğ, Çocuk Bayramı'nın, AB nezdindeki T.C. Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel'in katkıları ve Berlin 23 Nisan Derneği'nin destek ve organizatörlüğünde Brüksel'e de taşındığını belirtti.

Ertuğ bu çocukların, Avrupa'nın yapısını, işleyişini ve değer yargılarını öğrenmeleri, kendileri ve Türkiye 'nin de AB'ye ait olduğunu görmeleri açısından önemli olduğunu düşünüyor. Kutlamalar çerçevesinde çocuklar Brüksel'i tanıma ve gezme fırsatı da bulacaklar.

Avrupa Parlamentosu üyesi İsmail Ertuğ, kutlamaların bu yıl 23 Nisan'ın pazartesiye denk gelmesi nedeniyle 25 Nisan tarihinde yapılacağını kaydetti. Zira parlamenterler pazartesi günleri Brüksel'e dönmemiş, kendi ülke meclislerinde çalışıyor oluyorlar. (Deutsche Welle)