Avrupa Parlamentosu Ermeni tasarısını kabul etti

Avrupa Parlamentosu Ermeni tasarısını kabul etti
Avrupa Parlamentosu Ermeni tasarısını kabul etti
Avrupa Parlamentosu'nda görüşülen Ermeni Tasarısı kabul edildi. Türkiye'ye karara sert tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Avrupa Parlamentosu, kabul ettiği kararla, zamanında uluslararası hukukla bağdaşmaz şekilde ve yetki alanını aşarak yapmış olduğu hatayı tekrarlamıştır" denildi.

RADİKAL - AP'de 'Ermeni Soykırımı' tasarısı kabul edildi. Türkiye ’ye 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıma çağrısı yapan Avrupa Parlamentosu, henüz tanıma kararı almayan Avrupa Birliği ülkelerini de bu yönde adım atmaya davet etti.

İŞTE TASLAKTAKİ 8 MADDE

1-Osmanlı İmparatorluğu’nda 1.5 milyon masum Ermeni’nin hayatını kaybettiği vurgulanarak yaşanan olayların ‘soykırım’ olduğunun altı çiziliyor. İnsanlığa karşı tüm suçlar ve soykırımlar kınanırken bunların inkârına yönelik her teşebbüs esefle karşılanıyor.
2-Türkiye, 100. yıl anmalarını fırsat olarak değerlendirerek arşivlerini açmaya, geçmişiyle yüzleşmeye ve “Ermeni soykırımını” tanımaya yönelik çabalarını sürdürmeye böylelikle Türk ve Ermeni halkları arasında gerçek uzlaşma yolunu açmaya teşvik ediliyor.
3-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun taziye içeren ve Osmanlı Ermenilerine yönelik zulümleri tanıyan açıklamaları doğru yönde atılmış bir adım olarak değerlendiriliyor.
4-Türkiye ve Ermenistan, Avrupa ulusları arasındaki başarılı uzlaşma örneklerini kullanmaya ve halklar arası işbirliğini odağa yerleştiren bir gündem izlemeye davet ediliyor. Türkiye ve Ermenistan arasında imzalanan protokollerin ön koşulsuz şekilde onaylanıp uygulanması ısrarla tavsiye ediliyor.
5-Türkiye’nin kültürel mirasın korunmasına ilişkin yasal yükümlülüklerine saygı göstermesi talep ediliyor. Geçen yüzyılda yıkılan ya da harabeye dönen kültürel mirasın envanterinin çıkarılması isteniyor.
6-Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik sivil toplum inisiyatiflerine destek veriliyor.
7-Soykırımların ve insanlığa karşı suçların zamanında önlenmesinin ve etkili şekilde cezalandırılmasının uluslararası toplumun ve AB’nin ana önceliklerinden olması gerektiği belirtiliyor.
8-Soykırımlar İçin Uluslararası Avrupa Anma Günü oluşturulması öneriliyor.

DIŞİŞLERİ'NDEN TEPKİ

Bu gelişme üzerine Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, şöyle denildi: "Türkiye-AB ilişkilerinin gelişmesine engel çıkarmakla tanınan Avrupa Parlamentosu, daha önce de denediği gibi, 1915 olayları konusunda yeniden tarih yazmaya heveslenmiştir. Avrupa Parlamentosu, kabul ettiği kararla, zamanında uluslararası hukukla bağdaşmaz şekilde ve yetki alanını aşarak yapmış olduğu hatayı tekrarlamıştır. Karara destek veren siyasetçilere, Avrupa değerleriyle uzaktan yakından ilgisi olmayan; nefret, kin ve çatışma kültürüyle beslenenlere kurdukları ortaklıkta başarılar diliyoruz. "
(DHA)

Akdoğan: Goygoyculuk yaparak ciddi konular ele alınamaz


Vatikan'dan Papa'nın 'soykırım' ifadeleriyle ilgili açıklama

Erdoğan: Soykırım diye bir leke üzerimizde yok


BM'den 1915 olayları açıklaması


Ankara'dan Papa'nın 'soykırım' açıklamasına tepki


Papa: Ermenilerin soykırım kurbanı olduğuna inanılıyor


  http://www.radikal.com.tr/133671113367112

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Osmanlı - user399986

  Öyle "kaçak" sarayının merdivenlerine tarihi giysili oyuncular yerleştirmekle devlet yönetilmiyor.Hadi çık bakalım işin içinden.Evet Osmanlı'ya benzemeye başladık,ama son "yıkılma" dönemlerine...Batı boş buldu,çullanıyor Türkiye'nin üstüne !

  surpriz yok - beklenen oydu - radi11

  butun dunya soykirim olarak goruyor. devekusu oynamanin anlami yok. sadece kendinizi kandiriyorsunuz. diyelim soykirim sozcugunu sevmiyorsun, anladi, o zaman baska sozcukler sec ama yapilan kirimi da hakki ile analatbilsin. onun uzerine de ozur dileyeecksin ve bu boyle gider.