Avrupa Parlamentosu sağa kırdı

Avrupa Parlamentosu için 27 ülkedeki maraton seçimlerinde merkez sağ gücünü korurken, aşırı sağ ve göçmen karşıtları önemli kazanımlar sağladı. Sol ve sosyal demokratlar ezildi. İsveç'te Korsan Partisi, Britanya ve Avusturya'da AB karşıtları zafer kazanırken, Fransa'da çevrecilerin yüzü güldüBRÜKSEL - Ekonomik krizin gölgesinde Avrupa Parlamentosu (AP) için düzenlenen maraton seçimde, AB’nin seçimle işbaşına gelen tek kurumunun rotası sağa kırıldı. AP seçiminin düzenlendiği 30 yıldır yüzde 43 ile en düşük katılım yaşanırken, merkez sağ en güçlü grup konumunu korudu, aşırı sağcı, göçmen karşıtı ve AB’ye şüpheci partiler önemli kazanımlar elde etti, sol ve sosyal demok-ratlar kaybetti. Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu, AP dengelerinin değişmesiyle Türkiye-AB ilişkilerinin değişmeyeceğini, ayrıca Yeşiller’in güçlendiği yorumunu yaptı. 

ALMANYA: AP’ye 99 vekil gönderiyor. İktidarın büyük ortağı Hristiyan Demokratlar (CDU/CSU) toplam yüzde 38 oy aldı, Sosyal Demokratlar yüzde 21’e gerileyip 1945’ten beri en kötü sonucu elde etti. Yeşiller yüzde 12.1, Hür Demokratlar yüzde 11, Sol Parti yüzde 7.5 oyla sıralandı. Türk kökenlilerden sadece SPD’li İsmail Ertuğ AP’ye girebildi.

Kızıl Dani ile Bove el ele verince
FRANSA: 72 vekil gönderiyor. İktidardaki sağcı UMP yüzde 28 oyla birinci, anamuhalefetteki Sosyalistler yüzde 16.5 oyla ikinci geldi. 1968 olaylarının lideri Daniel Cohn-Bendit ile küreselleşme karşıtı çiftçi lideri Jose Bove’nin öncülüğündeki Yeşiller oylarını yüzde 16.3’e çıkarıp üçüncü gelerek sürpriz yaptı. Aşırı sağcı Ulusal Cephe geriledi.

BNP lideri linç ediliyordu
BRİTANYA: AP’ye Kuzey İrlanda dahil 80 vekil yolluyor. Vekillerin masraflarını devlete ödettirme skandalının ardından istifa dalgasının altında kalan İşçi Partisi hükümeti, AP seçiminde de tarihi yenilgi aldı. Ana muhalefetteki AB’ye mesafeli muhafazakârlar yüzde 28.6 oyla birinci, AB’den çekilme isteyen UKIP yüzde 17.4 oyla ikinci geldi. İşçi Partisi yüzde 15.3’le tarihinin en düşük oyunu alıp üçüncü oldu. Irkçı BNP de iki vekille ilk kez AP’de. BNP lideri Nick Griffin, sonuçları öğrenmek için gittiği Manchester belediyesinde linç tehlikesi atlatıp, arka kapıdan kaçtı.

Karamanlis’e hezimet
YUNANİSTAN: Ana muhalefetteki Sosyalist PASOK yüzde 36.6, iktidardaki Yeni Demokrasi 32.2, Komünist Partisi 8.3, aşırı milliyetçi LAOS 7.2 oy aldı. PASOK’un beklenen 6 puan farkı atamaması Başbakan Kostas Karamanlis’i sevindirdi. Batı Trakya Türk Azınlığı boykot çağrısına uyulmadı, Gümülcine ve İskeçe’de toplam 9 bin boş oy çıktı.
GÜNEY KIBRIS: AP’de Kıbrıslı Tüklere ait iki sandalyeyi de gasp eden Rumların altı sandalyesinden 1namuhalefetteki DİSİ ile iktidardaki komünist AKEL ikişer, iktidarın küçük ortakları DİKO ve EDEK birer tane aldı.
BULGARİSTAN: Sofya Belediye Başkanı Boyko Borisov’un merkez sağcı Arma partisi yüzde 26 oyla birinci çıkarken, Türklerin Hak ve Özgürlükler Hareketi yüzde 15 oyla üç vekil gönderdi. Türk karşıtı ırkçı ATAKA yüzde 12 oyla iki vekil çıkardı.
ROMANYA: İktidardaki Sosyal Demok-ratlarla Liberal Demokratlar birinci gelirken, aşırı sağcı Büyük Romanya Partisi yüzde 8.7 oyla iki vekil çıkardı. Macar Demokratik Birliği yüzde 9 oyla sürpriz yaptı. Devlet Başkanı Traian Besescu’nun Karpatların Paris Hilton’u lakaplı kızı Elena Besescu AP’ye girdi.

Wilders’in günü
HOLLANDA: Kuran karşıtı ‘Fitne’ filmiyle tanınan Gert Wilders liderliğindeki aşırı sağcı Özgürlük Partisi yüzde 17 oyla ikinci gelip dört vekil verdi. Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nden Emine Bozkurt ikinci kez seçildi.
BELÇİKA: Federalist Hristiyan Demok-ratlar birinci gelirken, Yeşillerin oyunu katlaması, aşırı sağcı Flaman Çıkarı ve Valon Sosyalistlerin oy kaybı dikkat çekti.
AVUSTURYA: İktidar oy kaybederken, AB şüphecisi gazeteci Hans Peter Martin’in listesinin oyu yüzde 18’e fırladı. Aşırı sağcı Özgürlük Partisi yüzde 13.1’le oyunu katladı.
MACARİSTAN: Yarış sağcılar arasında geçerken, ana muhalefetteki Genç Demokratlar (FİDESZ) yüzde 56.37 ile AB’de en yüksek oy alan parti rekorunu elde etti. Aşırı sağcı JOBBİK yüzde 14.7 oyla sürpriz yaptı. Budapeşte’de aşırı sağcılar AB bayrağı yaktı.
ÇEKYA: İktidardaki merkez sağ birinci çıkarken, küçük partiler yenildi.
POLONYA: İktidardaki merkez sağ birinci çıkarken, AB şüphecileri ile aşırı sağ yenildi.

Berlusconi yine yenilmedi
İTALYA: Başbakan Silvio Berlusconi’nin sağcı Özgürlükçü Halk Partisi yüzde 40 oyu tutturamadı ama yüzde 35’le birinci geldi, hükümet ortağı, ayrılıkçı ve yabancı düşmanı Kuzey Birliği oylarını yüzde 10.5’e yükseltti. Muhalif merkez solun oyu yüzde 26’ya indi.
İSPANYA: Sağcı Halk Partisi iktidardaki Sosyalistlere dört puan fark attı.
PORTEKİZ: İktidardaki Sosyalistler hezimet tattı, Sosyal Demokratlar birinci çıktı.
İSVEÇ: İktidardaki merkez-sağ birinci çıktı. Genel seçimdeki yüzde 1’den düşük oy oranını 7.1’e çıkarıp bir vekil çıkaran Korsan Partisi, zafer kazanmış gibi sevindi. İnternette dosya paylaşımının serbestliği ve meşruiyetini savunan, telif hakları ve patent sistemini kaldırmak isteyen partinin taraftarları korsan bayraklarıyla eğlendi.
DANİMARKA: Muhalefetteki Sosyal Demokratlar birinci olurken, aşırı sağcı Halk Partisi’nin yüzde 15.3, AB karşıtı Halkçı Hareket’in yüzde 6.9 oyu dikkat çekti.
FİNLANDİYA: Merkez partiler oy kaybederken, aşırı sağcı Gerçek Finli partisi ilk kez AP’ye vekil göndermeyi başardı.
LETONYA: Etnik Rus partileri ilk kez şeytanın bacağını kırıp kazanım sağladı.
ESTONYA: Sol muhalefet kazanırken, iktidardaki merkez sağ darbe yedi.
LİTVANYA: İktidardaki muhafazakârlar birinci geldi, Leh azınlık bir vekil çıkardı.
İRLANDA: İktidardaki merkez sağcı Fianna Fail AP’ye tek vekil bile gönderemedi.
SLOVENYA: Muhalefetteki merkez sağ iktidardaki Sosyal Demokratları geçti.
SLOVAKYA: İktidardaki merkez sol kazanırken, Roman ve Macar azınlık karşıtı aşırı sağcılar ilk kez AP’ye bir vekil soktu.
MALTA: Muhalefetteki İşçi Partisi galip.
LÜKSEMBURG: Başbakan Jean Claude Juncker’in Sosyal Hıristiyanları kazandı.
Britanya’dan muhafazakârlar, Polonya’dan Yasa ve Adalet Partisi, Çekya’dan Demokrat Vatandaş Partisi ve diğer ülkelerden sağcı partilerin 60 vekille AB şüphecisi yeni bir blok oluşturacakları belirtiliyor. (Dış Haberler)