Avrupa Parlamentosu'nda gergin dakikalar

Avrupa Parlamentosu'nda gergin dakikalar
Avrupa Parlamentosu'nda gergin dakikalar
Avrupa Parlamentosu Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt, dün AP'de konuşma yapan Yunanistan Başbakanı Tsipras'a hitaben yaptığı konuşmada sert ifadeler kullandı. Verhofstadt'ın sesini yükseltmesi de şaşkınlık yarattı.

RADİKAL - Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras,  Avrupa Parlamentosu'nda devam eden tartışmalarda zor anlar yaşadı. AP Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt, Yunanistan Başbakanı Tsipras'a hitaben yaptığı konuşmada zaman zaman sesini yükseltti ve sert ifadeler kullandı. 

Verhofstadt, Yunanistan'la bir anlaşmaya varılmasının hala mümkün olduğunu ancak Yunanistan'dan henüz somut tekliflerin gelmediğini kaydetti. Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkması olasılığı karşısında Avrupa'nın duyarsız kaldığına dikkati çeken Verhofstadt, Tsipras'a seslenerek, "Yalancı bir peygamber değil, gerçek bir lider olduğunu göster" dedi.

'SİZ SİSTEMİ KULLANIYORSUNUZ'

Guy Verhofstadt, Tsipras'a dönüp, "Daha önce 'Yunanlar büyük çabalar sarf etti' dediniz. Evet doğru, ama burada çaba sarf etmeyen Yunan siyasileriydi. Bugün önemli olan sorun bu. Gerçek olan şu ki siz sistemi kullanıyorsunuz" diye tepki gösterdi. Verhofstadt, "Şu anda çok kızgınım. Sürekli temerrüdden bahsediyorsunuz ama biz şu ana kadar Yunanistan'dan temerrüde düşünelim yönünde bir teklif almadık" ifadesini kullandı. 

Emekli maaşını Tsipras'a gönderdi

AVRUPA'NIN ASİ İSİMLERİNDEN

Guy Verhofstadt Belçika'da VLD partisinin genel başkanı. Verhofstadt 12 Temmuz 1999'dan beri Belçika'da başbakanlık görevini yürütüyordu. 10 Haziran 2007'de genel seçimlerde yenilgiye uğradı ve ertesi gün istifasını sundu.

Tsipras Avrupa Parlamentosu'na seslendi

PANKARTLARLA DESTEK VERİLDİ

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın da konuşma yaptığı oturumda, Yunanistan'daki referandumdan çıkan sonuca destek veren parlamenterler Yunanca "Oxi" "Hayır" yazılı pankartlar ve Yunanistan bayrağı, destek vermeyenler ise "Nai" "Evet" yazılı pankartlar gösterdi.

Yunanistan'da pazar günü yapılan referandumda, kreditörlerin sunduğu kurtarma paketi yüzde 38,7'ye karşı yüzde 61,3 oyla reddedilmişti. Uluslararası Para Fonu (IMF), geçen hafta yayımladığı raporda, Yunanistan'ın gelecek 3 yılda 50 milyar Euro'luk finansmana ihtiyacı olacağını ve borçlarının bir kısmının silinmesinin gerekebileceğini açıklamıştı.

Almanya: Borç indirimi mali kurallara aykırı

Euro Bölgesi liderleri, Yunanistan'a somut bir teklif getirmesi için perşembe gününe kadar süre vererek, ülkenin durumunu çözmek için 12 Temmuz Pazar günü son kez toplanma kararı almıştı. (AA)

Yunanistan kurtarma fonuna başvurdu