Avrupa Parlamentosu'ndan Türkiye'ye 'basın özgürlüğü' eleştirisi

Avrupa Parlamentosu'ndan Türkiye'ye 'basın özgürlüğü' eleştirisi
Avrupa Parlamentosu'ndan Türkiye'ye 'basın özgürlüğü' eleştirisi
Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, siyasi gruplar tarafından ortaklaşa hazırlanan bir karar tasarısında Türkiye'ye basın özgürlüğü konusunda eleştiri getirdi.

RADİKAL - Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda oylanan karar tasarısında, Aralık ayında basın organlarına yapılan baskın ve gazetecilerin tutuklanması kınandı.

Kararda, "Avrupa Parlamentosu, Türk hükümetine basın özgürlüğüne öncelikle saygı göstermesi çağrısı yapar" ifadesi yer aldı. Kararda, ayrıca "Özgür ve çoğulcu basının demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğu" kaydedildi ve suçlanan kişilerin savunma haklarına saygı gösterilmesi istendi.

Türkiye 'de demokratik reformların gerilediği iddia edilen kararda, hükümetin toplu gösterilere ve eleştirel basına hoşgörüsüz davrandığı ileri sürüldü.


  http://www.radikal.com.tr/127333712733371

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  12 EYLÜL CUNTA DÖNEMİNİ ANDIRIYOR! - user564606

  Avrupa Parlamentosu ülkemizi aynı şekilde 12 Eylül cuntası döneminde de ağır bir şekilde eleştirmişti. Şimdi de aynısı oluyor. İşin daha da vahim tarafı şimdi sivil iktidar askeri darbecilerden daha da sorumsuz davranıyor. Bu işler Paris' e davetsiz gidip yürüyüşe katılmakla olmuyor. Samimi görünmek istiyorsanız her hareketiniz ÖLÇÜLÜ ve TUTARLI olacak. AVRUPALIYI KANDIRAMAZSINIZ! Çünkü onlar iktidarlarını makarna ve kömürle elde etmiyor.