Avrupa ülkeleri Esad'la diyalogu tartışıyor

Avrupa ülkeleri Esad'la diyalogu tartışıyor
Avrupa ülkeleri Esad'la diyalogu tartışıyor
İç savaş nedeniyle başkent Şam'dan elçilerini çeken Avrupa ülkelerinden bir kısmının, Suriye Devlet Başkanı Beşsar Esad'la yeniden diyalog kurmak istediği öne sürüldü.

RADİKAL - Suriye’de iç savaşın başlamasından sonra başkent Şam’la diplomatik ilişkilerini kesen Avrupa ülkeleri, 4 yılın ardından Suriye lideri Beşşar Esad’la yeniden diyaloğa geçip geçmemeyi tartışıyor.

Vatan'da yer alan habere göre, Avrupa Birliği’nin (AB) Şam yönetimine yönelik herhangi bir politika değişikliği bulunmamasına karşın İspanya, İsveç, Avusturya, Romanya ve Bulgaristan'ın, Suriye’de çatışmaların sona erdirilmesi için Esad’la görüşmeye başlamaktan yana tavır sergilediği iddia edildi. Kriz nedeniyle Şam Büyükelçisini çekmeyen Çek Cumhuriyeti ile AB üyesi olmayan Norveç ve İsviçre’nin de, Esad’la temas kurulmasından yana oldukları belirtiliyor.

Şam rejimi Halep'e baskıyı artırdı


Diplomatik kaynaklar, İngiltere ve Fransa’nın Esad’ın iktidarı bırakmasını ön koşul olarak görmesine karşın, Esad’ın devreden çıkarılmasının Suriye’de işlerin daha da kötüye gitmesine yol açacağı endişesinin Avrupa başkentlerinde hakim olduğunu söylüyor. Kaynaklar yine de diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasından önce müzakereler yürütülmesi gerektiğini düşünüyor.

Suriye IŞİD'in 21 Mısırlıyı öldürmesini kınadı

ABD : TUTUMDA DEĞİŞİKLİK YOK

ABD yönetimi, Esad rejimine karşı tutumunda bir değişiklik olmadığını vurguluyor. Ancak ABD ordusunun halihazırda Suriye’de sadece IŞİD militanlarına karşı operasyon düzenlemesi ve ılımlı muhalifleri yine sadece IŞİD’e karşı kullanmak istemesi, Beyaz Saray’ın Esad’ın iktidarda kalmasından yana olduğunu gösteriyor.

Bİrleşmiş Milletler, Suriye’de çatışmaların sora erdirilmesi için Şam yönetimiyle temaslara devam ediyor. Esad rejimi son olarak BM’ye, Halep’te sivil kayıpların engellenmesi için hava saldırılarına 6 hafta ara verebileceğini bildirmişti.

'Eğit-donat'ta imzalar atıldı

MİT: Kobani'den çekilen IŞİD Türkiye'ye sızdı