Avrupa ülkeleri Esad'la diyalogu tartışıyor

Avrupa ülkeleri Esad'la diyalogu tartışıyor
Avrupa ülkeleri Esad'la diyalogu tartışıyor
İç savaş nedeniyle başkent Şam'dan elçilerini çeken Avrupa ülkelerinden bir kısmının, Suriye Devlet Başkanı Beşsar Esad'la yeniden diyalog kurmak istediği öne sürüldü.

RADİKAL - Suriye’de iç savaşın başlamasından sonra başkent Şam’la diplomatik ilişkilerini kesen Avrupa ülkeleri, 4 yılın ardından Suriye lideri Beşşar Esad’la yeniden diyaloğa geçip geçmemeyi tartışıyor.

Vatan'da yer alan habere göre, Avrupa Birliği’nin (AB) Şam yönetimine yönelik herhangi bir politika değişikliği bulunmamasına karşın İspanya, İsveç, Avusturya, Romanya ve Bulgaristan'ın, Suriye’de çatışmaların sona erdirilmesi için Esad’la görüşmeye başlamaktan yana tavır sergilediği iddia edildi. Kriz nedeniyle Şam Büyükelçisini çekmeyen Çek Cumhuriyeti ile AB üyesi olmayan Norveç ve İsviçre’nin de, Esad’la temas kurulmasından yana oldukları belirtiliyor.

Şam rejimi Halep'e baskıyı artırdı


Diplomatik kaynaklar, İngiltere ve Fransa’nın Esad’ın iktidarı bırakmasını ön koşul olarak görmesine karşın, Esad’ın devreden çıkarılmasının Suriye’de işlerin daha da kötüye gitmesine yol açacağı endişesinin Avrupa başkentlerinde hakim olduğunu söylüyor. Kaynaklar yine de diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasından önce müzakereler yürütülmesi gerektiğini düşünüyor.

Suriye IŞİD'in 21 Mısırlıyı öldürmesini kınadı

ABD : TUTUMDA DEĞİŞİKLİK YOK

ABD yönetimi, Esad rejimine karşı tutumunda bir değişiklik olmadığını vurguluyor. Ancak ABD ordusunun halihazırda Suriye’de sadece IŞİD militanlarına karşı operasyon düzenlemesi ve ılımlı muhalifleri yine sadece IŞİD’e karşı kullanmak istemesi, Beyaz Saray’ın Esad’ın iktidarda kalmasından yana olduğunu gösteriyor.

Bİrleşmiş Milletler, Suriye’de çatışmaların sora erdirilmesi için Şam yönetimiyle temaslara devam ediyor. Esad rejimi son olarak BM’ye, Halep’te sivil kayıpların engellenmesi için hava saldırılarına 6 hafta ara verebileceğini bildirmişti.

'Eğit-donat'ta imzalar atıldı

MİT: Kobani'den çekilen IŞİD Türkiye'ye sızdı


  http://www.radikal.com.tr/129757312975731

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ab ülkeleri ve ABD hem işte karşı hem de sürüyenin huzuru için görüşülmesi insani bir görevdir . - okkes cavus

  Suriye de üç yıla yakındır kan gövdeyi götürüyor. günahsız Suriye halkı ab dahil bütün ülkelere kaçmak zorunda kaldılar binlercesi denizlerde boğuldu. milyonlarcası bazı illerin kenar semtlerinde viranelerde açlıktan soğuktan hastalandı bir kısmı öldüler. kadınları ve kızları kötü yollara düştü. Suriye halkı kendi halinde yaşayıp giderken, bunca mezalim lige maruz kaldılar. işit denen insanlık suçu canavarları durmadan insanları kesiyor, esir aldığı kadın kız hepsini hem satıyor hem tecavüz ediyor. organ kaçakçılığı yapıyor binlerce insanlık suçu işliyor. bazı ülkeler işite yardım ediyorlar. işit ve yardım eden ülkeler dünya insanlık alemine zulmediyor öldürüyor demektir. ab ve tüm dünya ülkeleri birleşip işite vurmazsa ve Suriye nin bütünlüğü korunmazsa Libya'ya döner oda işitin işine yarar bundan da bütün dünya zarar görür ......