Avrupa'da göçmen olmak zorlaşıyor

Avrupa'da göçmen olmak zorlaşıyor
Avrupa'da göçmen olmak zorlaşıyor
Danimarka, "Danimarka değerlerine karşı çıktığı gerekçesiyle" bazı göçmen varoşlarını yıkmaya hazırlanıyor.

STOCKHOLM - Danimarka, "Danimarka değerlerine karşı çıktığı gerekçesiyle" bazı göçmen varoşlarını yıkmaya hazırlanıyor.
Danimarka Meclisinin açılışında bir konuşma yapan Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen, daha çok göçmenlerin yaşadığı ve varoş olarak adlandırılan alanlarda "artık Danimarka değer ve yasalarının geçerli kabul edilmediği, bunlara saygı duyulmadığını" söyledi.
Başkent Kopenhag’ın kuzeyinde, göçmenlerin kaldığı Mjolnerparken mahallesini örnek gösteren Rasmussen, bu mahallede çok sayıda şiddet olayının yaşandığını ve şiddetin engellenmesinde zorlanıldığını kaydetti.

Danimarka değerlerinin yok sayıldığı göçmen mahallelerinin yıkılacağını söyleyen Rasmussen, bu proje için hükümetin 250 bin Danimarka kronu (31 milyon avro) ayırdığını bildirdi. İsveç ve Danimarka basınında, Rassnmussen’in açıklamalarına destek veren haberler yer aldı. Gazetelerdeki haberlerde, göçmenlerin yaşadığı yerlere yakın oturan bölgelerde yaşayan Danimarkalılar, şiddet olaylarını engellemeye çalışan polise karşı gençlerin taşlarla karşılık verdiğini ve bunun kabul edilemez olduğunu ifade ediyor.
İsveç Radyosuna konuşan Kopenhag Üniversitesi Siyaset Bilimleri öğretim görevlisi Prof. Tom Bryde, Danimarka’da gelecek yıl genel seçimler yapılacağını ve Başbakan Rasmussen’in bu yöndeki açıklamasının da seçim yatırımı olduğunu, bu mahallelerin yıkımının kolay olmadığını söyledi.(aa)


    ETİKETLER:

    İsveç

    ,

    haber