Avrupa'daki Aleviler derneklerinden HDP'ye destek

Avrupa'daki Aleviler derneklerinden HDP'ye destek
Avrupa'daki Aleviler derneklerinden HDP'ye destek
Almanya'nın Frankfurt kentinde yapılan Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu Temsilciler toplantısında 7 Haziran seçimlerinde HDP'yi destekleme kararı alındı. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker, CHP'nin pek çok konuda geri kaldığını ifade ederek, "IŞİD terör örgütüne karşı kimin mücadale ettiği ortada" dedi.

RADİKAL -  Almanya ’nın Frankfurt kentinde yapılan toplantı sonrasında Avrupa Alevileri adına özel açıklamada bulunan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker toplantıda 269 temsilci delegenin katıldığı toplantıda 265 delegenin HDP’nin desteklenmesi yönünde karar çıktığını söyledi. 

HDP’nin Türkiye ’deki seçimlerde Avrupa’daki Alevi temsilcilerden bir kişiye kontenjan aday sözünün verildiğini de hatırlatan Öker, "HDP ile Aleviler olarak ittifak yapılmasını doğru buluyorum. Siyasette ittifaklar yapılır. Bunun tarihte örnekleri var. Son üç yılda Aleviler olarak Avrupa Demokratik Güç Birliği oluşumuna öncülük ettik kurum olarak. Asgari konularda ortalığa inanıyorum. Gezi olayları bu süreci ve ortaklığı doğruladı. IŞİD terör örgütüne karşı kimin büyük mücadele verdiği ortada" dedi.

Aleviler olarak politik mücadelelerini parlamentoda sürdürmek istediklerini de söyleyen Öker "Biz bugüne kadar parlamento dışında hep mazlum halkların mücadelelerini savunduk. Bundan sonra da mücadelemizi parlamentoda sürdürmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

“CHP BAZI KONULARDA 50 YIL GERİDE DÜŞÜNÜYOR”

Özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılmaması yönünde CHP’yi eleştiren Öker şunları söyledi: "Bizim temel hedefimiz Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılmasıdır. Ancak CHP ise ilkesel olarak bundan yana değil. Avrupa’da Alevi kurumları ve tüm demokratik kurumlar muhatap alınmakta. Ayrıca HDP sivil toplum kuruluş temsilcilerinin siyasette temsil edilmesi hususunda kontenjana sıcak bakıyor. CHP ise bu konuda elli yıl daha geride düşünüyor. Bizim çabamız Alevilerin kendi öz güvenine kavuşmasıdır. Parlamentoda bağımsız milletvekili ya da Alevi kökenli olarak değil, kurum olarak temsil edilmek istiyoruz. Uzun vadede Aleviliğin Türkiye’de siyasallaşması için mücadelemizi bundan sonra da devam ettireceğiz."


  http://www.radikal.com.tr/131446613144668

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yorum - user912068

  Alevilik sevgidir, kardeşliktir, barıştır, yiğitliktir, delikanlılıktır, aslanlıktır. Alevilik sevgiyi çok güzel anlatan, aşkı çok güzel anlatan bir sistemdir. Derinlik vardır Alevilik?te. (A9 TV; 10 Ocak 2015) (Adnan Oktar)

  - momentum

  Bu ülkede Diyanet'in kalkmasını isteyen hiç bir siyasi hareketin değil iktidar, ana muhalefet olma şansı bile yoktur. Norveç'ten laiklik tanımı getirerek Türkiye'de Diyanet dizayn edemezsiniz. Diyanet'in laiklik ilkesine ne kadar uyduğunu uymadığını bilemem, ama laiklikten daha gerçekçi koşulları olduğu bir gerçek. Büyük ihtimalle de uymuyor, ama bu durumda bile Diyanet'i silemezsiniz. İlle de ikisi kapışırsa, olan laikliğe olur. Bir kızılordu kurup zorla silseniz bile geride kalacak olan şey devlet değil, bir tür Türk Hava Kurumudur. Böyle ikisini bir arada yaşayın en iyisi, nasıl olur demeden. Tuhaf bir şey belki, Diyanet, Türkiye'ye laikliği getiren kadronun bir eseri ve sanırım Atatürk devrimleri içinde en çok tutmuş olanı. Merak etmeyin, HDP bile o kerteye gelince Türkiye'de Diyanet'in ne kadar gerekli olduğunu anlatmaya başlayacak. Belki bazı eserler Kürtçe yayınlanır, en fazla olacağı o. Aleviliğin siyasallaşması argümanına gelince: Alevilik zaten temellerine kadar siyasallaşmış durumda, ona bir inançtan çok siyaset muamelesi yapılıyor, kişinin Alevi mi yoksa ateist mi olduğunun fark etmediği bir siyaset. Siyaseti çekip aldığınız zaman geride bir şey kalmıyor. O zaman da Aleviler asimile oluyor yaygarası başlıyor. Bu nedenle siyaset ve sol angajman, bu yeni Alevilik anlayışında dört kapı kırk makam'dan bile daha elzem.

  AKLIN YOLU BİR - user870000

  Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu'nun bu kararı isabetlidir. Artık "Demokratik, Çağdaş Türkiye" hedefi HDP gibi bir parti ve oluşumla gerçekleşebilir. Çünkü "Gerçek Sol" milliyetçi olamaz, dindar insanla sorunu yoktur, statükocu değildir, bütün insanların hak ve adalet ihtiyaçlarını karşılama iddiasında olur. CHP; milliyetçi, dindarlarla sorunlu, birey-devlet tercihinde devletten yana pozisyonuyla gerçek solu tıkayan bir yapıdır. Oysa HDP'de çağdaş bir sol partide olması gereken şeyler var; çoğulculuk, kadın özgürlüğü, insanların tercihlerine ve yaşam biçimlerine saygı, çevre-ekoloji duyarlılığı, dayanışma, emekten ve emekçiden yana olmak, gençlik, dinamizm, alternatif üretmek... HDP'nin olası eksiklerini tamamlayıp bu partinin Türkiye siyasetini belirleyen bir aktöre çevirmek Türkiye'nin aydınlık geleceği için şarttır.

  oyuna gelmeyin - user686655

  Aleviler bu oyuna gelmemeli HDP VE AKP nin birlikteligini görmeyecek kadar gözleriniz kapanmasın her konuda danışıklı dögüşüyorlar bunlar . Akp tek başına anayasayı degiştiremeyecegini bildiginden HDP yi barajı geçirtip onla ortak yapacak bu işi. Herkes aklını başına alsın HDP ye güvenmeyin.

  Kürt Irkçılar ve Sol Radikalle - user925810

  HDPnin yaşaması, bu seçimlerde barajı aşmasına bağlıdır. Aşamazsa ne olur? Dünya yıkılmaz tabi ki, öyle iç savaş falanda olmaz. Türkiyenin sosyal yapısı buna müsade etmez.'etseydi çok denendi çıkardı çıkmadı' Ancak sorun şu Türkiyedeki aşırı solun HDPye desteği nereeye kadar sürebilir?Türkiyenin tüm uçları içinde barındıran bir siyasal partiye ihtiyacı vardır. Bu boşluğu doldurmaya en yakın parti bu gün için HDPdir. Ama... aması çok fazla umarım HDP bu amaların farkındadır ve yönünü yöntemini buna göre belirler

  Diyanetsiz laiklik - denizol

  Laiklik devletin bütün inançlar karsısında tarafsız olmasıdır. CHP din ve vicdan özgürlüğünü anlamamış. Devlet dinini laiklik diye yutturmaya çalışıyor.

  tuhaf - user418040

  Türkiye de 444 diğe bir eğitim sistemi ortaya çıktı , eğitim müfredatı din dersleri ile dolduruldu , çok demokrat , ilerici HDP den tek bir itiraz duydunuzmu ? Mecburi din dersleri için boykot kararı alındı ve uygulanmaya çalışıldı , HDP destek verdi mi ? Gezi sürecini nasıl yorumlamıştı demokrat Demirtaş: , Hükümeti devirmeye çalışan ulusalcılar ... 17 - 25 aralıkta ne demişlerdi? : Parayı çalmasalar F 16 alacaklardı , iyiki çaldılar . HDP tabanı Alevileri ergenekon maşası şeklinde nitelerken , Ethem Sarısülük 'ün cenaze töreninde TOMA lar cenazeye katılanlara su sıktığında keyf aldıklarını sosyal medyada yazan HDP taraftarları yokmuydu ? HDP tabanıDini hassasiyetleri çok güçlüdür . Gidip bir ramazan ayında Bingöl de , Muş ta , bir sigara için, bir dilim ekmek yemeye çalışın o zaman görürsünüz Türkiye yi demokratlaştıracak HDP tabanını .