Avrupalı Aleviler Strasbourg'da eylem yaptı

Avrupalı Aleviler Strasbourg'da eylem yaptı
Avrupalı Aleviler Strasbourg'da eylem yaptı
Avrupa'da yaşayan yaklaşık 10 bin Alevi, Strasbourg'ta ayrımcılığa, asimilasyona ve savaşa karşı protesto yürüyüşü yaptı.

STRASBOURG - Fransa’dan 32 Alevi Kültür Derneği ile 20 Türk derneği protesto eylemine destek oldu. Cumartesi günü gün boyu süren yürüyüşe Avrupa’nın 14 ülkesinden 100’e yakın Alevi Federasyonlarına bağlı dernekler katıldı.

Dernek üyelerin taşıdıkları dövizlerde AKP hükümeti ve başbakan Recep Tayyip Erdoğan eleştirildi.

Çok sayıda Fransız siyasilerinde desteklediği protesto eyleminde Strasbourg ve Alsas meclis üyesi Armand Jung, Aleviler’in davalarında haklı olduklarını, her zaman destek olmak için yanlarında olacaklarını söyledi. Jung, Alevi toplumun sorunlarıyla ilgili Fransız Dışişleri Bakanlığıyla temasa geçildiğini duyurdu.
Strasbourg’taki yürüyüşe ev sahipliği yapan FUAF Başkanı Erdal Kılıçkaya, "Avrupa’dan Türkiye’ye bakınca karanlık bir tablo görüyoruz. Cem evlerine yasal statü verilmemesi, zorunlu din dersleri, Aleviler’e yönelik artan saldırılar, Alevi evlerinin kapılarının işaretlenmesi ve birçok yaşanan dışlanma örnekleri bizi haykırmaya davet etti. Biz Aleviler laikliğin, demokrasinin, eşitliğin savunucusu olarak zulme, baskıya, adaletsizliğe, asimilasyon, ayrımcılık ve savaşa karşı hayır diyoruz. Türkiye’deki karanlık tablonun değişmesi için bugün Avrupa’nın merkezi Strasbourg’ta sokağa döküldük" diye konuştu.

Strasbourg’taki Place Bourse Meydanı’nda başlayan yürüyüş Avrupa Konseyi’ne (AK) kadar devam etti. Yaklaşık 3 saatlik yürüyüşte binlerce Alevi savaşa karşı ve Başbakan Erdoğan aleyhine sloganlar attı. Eylemciler AK Parti hükümeti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın izlediği politikaya karşı protesto edip ’kırmızı kartl’ gösterdi.

Davul- zurna eşliğinde devam eden yürüyüş kortejinde bazı caddeler trafiğe kapatıldı. Korteje polis eşlik etti.

Avrupa Konseyi (AK) önüne kadar süren yürüyüşe katılanlar arasında Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Turgut Öker, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Türkiye Alevi Bektaşi Federasyon Başkanı Selahattin Özel de bulundu. AK önünde kurulan platformda konuşan FUAF Kurumsallaştırma Komisyon sorumlusu Dursun Coşar katılımcılara teşekkür etti. Derneklerin gençlik kollarının saz ve AK önünde sema gösterisiyle, çocukların beyaz barış balonlarını gökyüzüne bırakmaları büyük alkış topladı.

FAZIL SAY’A ŞAİR ÖMER HAYYAM ŞİİR’İYLE DESTEK
AK önünde dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say’a destek verildi. Türkiye’de yargılanmasını eleştiren binerce Alevi şair Ömer Hayyam’ın şiiriyle Fazıl Say’a destek oldu. Fransa’nın Lyon kentinden Eskişehir’e eğitim için gelen ve tutuklanan Sevim Sevimli’nin babası Erdoğan Sevimli de elinde kızının fotoğrafı ve üzerinde kızının resmi bulunan tişörtle kızının serbest bırakılmasını istedi.

MİLLETVEKİLİ KÜRTÇE BAŞLADI TÜRKÇE DEVAM ETTİ
CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün konuşmasını Kürtçe başlayıp, Türkçe devam etti. Milletvekili Aygün, TBMM çatısı altında 50 milletvekiliyle çok sayıda çalışan personelin Alevi olduğuna dikkat çekti, TBMM’de Cemevi talebini yerine getirilmediğini söyledi. Aygün, TBMM’de kadın ve erkekler için ayrı mescitlerin bulunduğunu ama Cemevine müsaade çıkmadığını anlattı. Aygün Türkiye’de 100 binden fazla cami bulunduğunu savunurken cemevi sayısın sadece 578 olduğunu söyledi.

Avrupa Aleviler Federasyonu Başkanı Turgut Öker de, "Başbakan Erdoğan bize hak verecek diye inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Mücadelemizi birlikte sürdüreceğiz . Kimseye diz çökmeyeceğiz. Sol ve sosyalist partiler bizi destekliyor, bizlerde onlara destek olacağız. AK Parti zihniyetine karşı hepimiz kenetlenmeliyiz başka şansımız yok" dedi.BAŞBAKAN ERDOĞANA SÜRPRİZ İKİ HEDİYE VERİLDİ
FUAF başkanı Erdal Kılıçkaya, şöyle konuştu:
"Avrupa’dan Türkiye’ye bakınca endişe duyuyoruz. Türkiye’de karanlık bir tablo var. Başbakan Erdoğan’a Almanya’nın Bochum kentinde ödül verilecekti. Biz Aleviler bu ödülün verilmesinden vazgeçirdik. Şimdi başbakan Erdoğan’a Türkiye’deki karanlık tablo için maalesef "karanlık bir tablo"yu hoşgörüsüzlük ödülü olarak veriyoruz. Renkli bir tablo olmasını çok isterdik ama biz Türkiye’ye baktığımızda kapkara bir tablo görüyoruz. İkinci sürprizimiz ise Suriye için savaş kışkırtıcılığı yapan başbakan Erdoğan’a Suriye’de akan kanı sembolize eden içinde kırmızı renkli boya olan şişeyi hediye ediyoruz. Hoşgörüsüzlük hediyelerini Pazartesi günü postayla Ankara’ya gönderiyoruz."

AK önünde yapılan konuşmaların ardından konuşmacılar ve federasyon yönetimi barış güvercinlerini uçurdu.

DHA - Levent GÜNDÜZ