Avrupalı liderlerden Yunanistan için yeni kurtarma paketi açıklaması

Avrupalı liderlerden Yunanistan için yeni kurtarma paketi açıklaması
Avrupalı liderlerden Yunanistan için yeni kurtarma paketi açıklaması
Avrupalı liderler, Yunanistan'a yeni bir kurtarma başvurusu için perşembe gününe kadar süre verdi.

RADİKAL- Avrupa Birliği liderlerinin Yunanistan'ı görüştüğü Brüksel'deki zirve sona erdi. Kritik toplantının ardından katılımcı ülkelerin temsilcileri, Yunanistan'a yeni bir kurtarma başvurusu için perşembe gününe kadar süre verdi. Pazar günü ise yeni bir zirvede konuyu ele alma kararı aldı.

Öte yandan ABD Başkanı Obama, Yunanistan'daki gelişmelere ilişkin Almanya Başbakanı Merkel ile telefonda görüştü. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, iki lider, "Yunanistan'ın reformlarını sürdürebilecek ve Avro Bölgesi'ndeki büyüme ve borç sürdürülebilirliğini geri getirecek kalıcı bir anlaşmaya ulaşılmasının, herkesin çıkarına olduğu" konusunda mutabık kaldı.

Castro'dan 'yoldaş' Tsipras'a tebrik


İlgili ekonomik birimlerinin Yunanistan'daki durumu izlemeye devam edeceğini belirten Obama ve Merkel, bu konuda temas halinde bulunmayı sürdüreceklerini kaydetti. Obama, gün içinde Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile de görüşme gerçekleştirmişti.

Hollande: Yunanistan'la müzakereler için kapılar açık


FRANSIZ MİLLETVEKİLLERİ KURTARMA KAMPANYASI BAŞLATTI

Fransa Meclisi'ndeki 43 milletvekili, mali krizle boğuşan Yunanistan'a hükümetin gerekli desteği vermesi için kampanya düzenledi.
Kampanyayı başlatanlar arasında, iktidardaki Sosyalist Parti 'nin "daha sol kanadında" yer alan milletvekilleri ile Radikal Sol Parti ve Yeşil Parti milletvekilleri yer aldı.

Hükümete yapılan ortak çağrıda, Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nde kalabilmesi ve mali krizi aşması için Fransa'nın destek vermesi istendi. Yunanistan ile borç yapılandırma müzakerelerinin derhal başlatılması gerektiği belirtilen çağrıda, "AB'nin, Yunanistan'a yönelik büyük bir yatırım ve kalkındırma planını hayata geçirmesi" talep edildi.

AB'nin Yunanistan üzerinden hayata geçirilecek enerji geçiş hatlarına Fransa'nın güçlü destek vermesinin önemine işaret edilen çağrıda, bu projenin Atina ekonomisine önemli destek sağlayacağı da ifade edildi.
Çağrıda son olarak, meclis genel kurulunda bugün yapılacak Yunanistan ile ilgili oturumun ardından, bu öneriler doğrultusunda hazırlanacak bir karar tasarısının oylanması istendi.
Fransa'da sol partiler Atina'ya yardıma sıcak bakarken, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin liderliğini yaptığı merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi, "Yunan hükümetini AB'ye şantaj yapmakla" suçluyor ve fazla taviz verilmemesi gerektiğini savunuyor.

(AA)